Skip to main content

Bez przewoźników i kierowców nie ma Świąt Bożego Narodzenia!

7 min. czytania

Okres przedświąteczny to dla branży transportowej prawdziwe wyzwanie. Wzrost zapotrzebowania na transport i dostawy sprawia, że kierowcy muszą być gotowi na różne scenariusze. W tym czasie precyzyjna logistyka i efektywne zarządzanie stają się kluczowe.

“Cała branża logistyczna zaczyna Święta Bożego Narodzenia praktycznie już w październiku. I wcale nie chodzi o to, że stawiamy w biurze choinkę. Mam na myśli fakt, że duże sieci handlowe zwykle przygotowują swój świąteczny asortyment z dużym wyprzedzeniem. Przecież wystrój sklepów czy galerii, no i oczywiście produkty, z których robimy prezenty dla naszych bliskich, muszą tam trafić jeszcze przed świętami. Transport oraz kierowcy mają w tym swój gigantyczny udział”

– Magdalena Mroczkowska, Marketing Manager Omega Pilzno.

Zwiększony ruch na drogach 

🚛 W grudniu drogi stają się areną intensywnego ruchu ciężarówek. Co prawda nie ma danych z ubiegłego roku (obliczenia wykonuje się co 5 lat), ale zgodnie z Generalnymi Pomiarami Ruchu (GPR) Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w okresie przedświątecznym, statystyki pokazują, że wzrost ruchu drogowego, to nie tylko kwestia liczby pojazdów, ale także wydłużonych tras i zróżnicowanych wyzwań związanych z dostawami.

“Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że to nie tylko wzrost ilości przewożonych paczek, ale także zwiększenie dystansów pokonanych przez kierowców oraz dodatkowe godziny, które muszą poświęcić na obsługę zwiększonego popytu. Warto uwzględnić również aspekt logistyczny, taki jak zorganizowanie dostaw last minute czy obsługa zwrotów, co stawia przed przewoźnikami i kierowcami dodatkowe wyzwania.”

– Joanna Wojnarska, Tender Manager Raben Transport.

Jak podkreśla Joanna Wojnarska z Raben Transport, “niezawodność transportu drogowego w okresie przedświątecznym staje się kluczowym elementem dla zadowolenia klientów”, gwarantując, że prezenty i produkty docierają na czas.

“Wysoka zależność od transportu drogowego w tym okresie podkreśla nie tylko funkcję dostarczania towarów, ale także pełnienie roli w tworzeniu atmosfery świątecznej radości. Przyczyniają się oni do spełnienia oczekiwań konsumentów, wspierając gospodarkę w tym okresie szczególnie dynamicznego popytu. W rezultacie, bez nieustającego wysiłku przewoźników i kierowców, świąteczny okres mógłby być bardziej stresujący dla wielu ludzi, a dostarczanie prezentów i produktów na czas stałoby się bardziej skomplikowane, dlatego też bez ich nieustannej pracy nie byłoby mowy o płynności dostaw i dostarczaniu świątecznych radości na czas.”

– Joanna Wojnarska, Tender Manager Raben Transport.

Ograniczenia dla ciężarówek

👉Inspekcja Transportu Drogowego wprawdzie nie posiada danych dotyczących ruchu pojazdów na drogach, ale prowadzi statystyki kontroli przeprowadzonych przez inspektorów z Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego. W okresie od 23 grudnia 2022 r. do 1 stycznia 2023 r. przeprowadzono 975 kontroli, w tym: 436 kontroli polskich przewoźników oraz 539 kontroli przewoźników zagranicznych.

“Należy w tym kontekście pamiętać o ograniczeniach w ruchu (zakazie ruchu) pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów, które wynikają z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r.  w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2423 ), m.in. od godz. 8:00 do 22:00 w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok.”

– Aleksandra Kobylska, Zastępca Dyrektora Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Magazyny

Przedświąteczną gorączkę widać naturalnie również w magazynach, choć w wielu branżach przygotowanie do okresu świątecznego zaczyna się już w wakacje, gdy klienci budują zapasy. 

“Zwiększone wysyłki zaczynają się pojawiać już od września/października, gdy nasi klienci szykują się na „black week”. Również wtedy widać zwiększone zainteresowanie usługami dodanymi – kompletacją giftpacków, koszy prezentowych, standów ze świąteczną ofertą. Ruch zaczyna się na dobre tuż po Wszystkich Świętych, gdy zwyczajowo w sklepach zaczynają się kampanie świąteczne. W zależności od branży wolumeny zamówień rosną o kilkadziesiąt do nawet kilkuset procent w stosunku do niskiego sezonu.” 

– Paweł Michalak, Contract Logistics CEE Director Rohlig Suus Logistics S.A

Największe wzrosty w e-commerce

Bez wątpienia szybkość i sprawność rozwoju handlu elektronicznego jest imponująca. Rosnąca liczba konsumentów korzystających z internetu, rozwijająca się infrastruktura logistyczna i technologiczna sprawiają, że przyszłość tego sektora wydaje się obiecująca. Wzrosty w znacznie większym stopniu dotyczą od kilku lat e-commerce niż sprzedaży stacjonarnej, a największe są w takich branżach, jak: dobra luksusowe, alkohole, drobna elektronika czy zabawki, czyli wśród najbardziej popularnych kategorii prezentowych.

“Przed świętami obserwujemy też oczywiście wzmożone zapotrzebowanie na transport mięsa czy słodyczy. To towar, który transportujemy taborem pojazdów chłodniczych. Dla dywizji OMEGA Pilzno Food Logistics szczególnie intensywne są ostatnie dwa tygodnie przed Wigilią. To okres ogromnego zapotrzebowania na transport ze strony naszych klientów. Wymaga to wcześniejszego przygotowania – doprecyzowania forecastów z klientami, zaplanowania aut i kierowców pod te potrzeby, tak aby wszystko dojechało na czas.”

– Magdalena Mroczkowska, Marketing Manager Omega Pilzno.

Eksperci Rohlig Suus Logistics obserwują nie tylko wzrost wolumenów, ale również wartości, co dobitnie pokazuje, że przy okazji świąt Polacy są bardziej skłonni do wybierania droższych produktów.

“Skalę najlepiej pokazuje wzrost zatrudnienia na projektach magazynowych podatnych na wahania sezonowe nawet o połowę. Szczególnym wyzwaniem stają się dzienne wahania wolumenów w branży e-commerce. Widać tu weekendowe zakupy konsumentów, bo w poniedziałki i wtorki w zleceniach widać nawet 40-50% wolumenu tygodniowego.”

– Paweł Michalak, Contract Logistics CEE Director Rohlig Suus Logistics S.A

Peak świąteczny z perspektywy przewoźnika

🎯 Kierowcy ciężarówek w okresie świątecznym często muszą stawiać czoła wydłużonym czasom podróży. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na dostawy, wielu z nich pracuje w rozszerzonych godzinach. Z pomocą przychodzą automaty paczkowe. 

“Święta to czas, w którym chcemy obdarować się prezentami, podzielić radością i ciepłem. Dla naszych klientów, oferujemy dostawę do ponad 20 tysięcy urządzeń Paczkomat, które są jak kalendarze adwentowe z prezentami dla bliskich. Gorączka zakupów w e-commerce zaczyna się tuż przed Czarnym Piątkiem i trwa do samej Wigilii. W InPost, pomimo rekordowych wolumenów, na poziomie nawet 5 mln paczek dziennie, nasz wskaźnik NPS (Net Promoter Score – wskaźnik lojalności klientów) wyniósł 81% w badaniu przeprowadzonym w grudniu 2022. 12% naszej floty stanowią samochody elektryczne, co sprawia, że przesyłki na ostatniej mili dostarczane są w sposób jeszcze bardziej zrównoważony i korzystny dla środowiska.”

– Sebastian Anioł, Dyrektor Działu Innowacji Logistycznej InPost.

Kierowcy i ich praca to najważniejszy element tej przedświątecznej gorączki. 🎄Sprawiają, że święta są dla nas wszystkich wyjątkowe i niezapomniane. Każdego dnia powinniśmy doceniać ich pracę i dbać o ich bezpieczeństwo, ponieważ oni dbają o to, aby prezenty i przedświąteczne zakupy zawsze docierały na czas i do tych, którzy na nie czekają.

Drogi przewoźniku, w imieniu całego zespołu Trans.eu, życzymy Ci zawsze bezpiecznej drogi do domu. Dziękujemy za to, że dzięki Twojej pracy możemy spędzić święta w wyjątkowej atmosferze. Czy to Ty jesteś Świętym Mikołajem? Odpowiedź w filmie poniżej – zachęcamy do obejrzenia.

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play