Skip to main content

Jak wygląda sytuacja na rynku kierowców w 2024 roku?

5 min. czytania

Rynek pracy w branży transportowej przeżywa dynamiczne zmiany. Mają one wpływ także na zarobki kierowców zawodowych. Według najnowszych danych Polskiego Instytutu Transportu Drogowego (PITD), deficyt truckerów wciąż stanowi problem. Ale nie jest nim już rotacja pracowników. Skuteczne strategie rekrutacyjne oraz poprawa wynagrodzeń przyczyniają się do złagodzenia trudności wynikających z niedoboru kierowców. Nadal jednak istnieje potrzeba poprawy warunków ich pracy, w szczególności infrastruktury parkingowej.

Ilu kierowców brakuje w Polsce?

Międzynarodowa Unia Przewoźników Drogowych szacuje, że w 2023 r. aż 7 proc. stanowisk dla kierowców w Europie pozostało nieobsadzonych. Polska zgłosiła wówczas deficyt blisko 29 tys. kierowców. Dodatkowo spadł również odsetek kierowców z Ukrainy. Według GITD w 2023 r. liczba świadectw kierowców pochodzących z Ukrainy wyniosła 89 tys., co stanowiło spadek o 30 proc. w porównaniu z 2022 r. Ta tendencja związana jest  z sytuacją polityczną na wschodzie Europy. Natomiast warto zauważyć, że w kraju wzrosła liczba trackerów z Białorusi. 

Czy przewoźnicy mają problem ze znalezieniem kierowcy?

Odpowiedź brzmi: to zależy, ale raczej nie. Wskazują to dane z raportu PITD. Tylko jedna czwarta ankietowanych przewoźników miała trudności ze znalezieniem kierowcy, co stanowi znaczący spadek w porównaniu z poprzednimi latami. Takie zjawisko sugeruje ewolucję rynku pracy, gdzie popyt na truckerów nie jest już tak wysoki jak wcześniej. Większość firm jest w stanie znaleźć kierowców w ciągu 1-3 tygodni.

Wzrósł też odsetek firm, które nie doświadczają problemów z rotacją kierowców. Ponadto, zmniejszyła się liczba tych, dla których rotacja stanowi utrudnienie. Wskazuje to na pozytywne zarządzanie zasobami ludzkimi w dobie niesprzyjającej koniunktury. Niemniej, istnieje 13 proc. przewoźników, dla których częste zmiany pracowników negatywnie wpływają na działalność firmy, przyczyniając się do ograniczenia liczby realizowanych zleceń oraz kłopotów z utrzymaniem stałych klientów.

Gdzie przewoźnicy szukają kierowców?

Najczęstszymi sposobami pozyskiwania nowych pracowników przez przewoźników są serwisy internetowe z ofertami pracy oraz rekomendacje od innych kierowców. Badani przewoźnicy określili skuteczność tych kanałów na ponad 40 proc., co potwierdza ich wysoką efektywność w procesie rekrutacji.

Badanie rynku pracy kierowców w transporcie drogowym wskazuje interesującą dynamikę pomiędzy podażą a popytem tej grupy zawodowej w Polsce, szczególnie w kontekście wojny w Ukrainie. Pomimo spadającego zapotrzebowania, istnieje znaczny procent niewypełnionych miejsc pracy dla kierowców. To wskazuje na możliwości dla polityk zatrudnienia i strategii branżowych, skierowanych na zaspokojenie tego niewykorzystanego popytu. Z kolei zmniejszenie liczby kierowców pochodzących z Ukrainy pokazuje, jak czynniki zewnętrzne, takie jak konflikty międzynarodowe, wpływają na rynek pracy. To podkreśla potrzebę elastyczności i adaptacji strategii rekrutacyjnych do zmieniających się realiów. Osobiście uważam, iż w przyszłych latach będziemy obserwować wzrost rekrutacji z dalszych regionów świata – Azji i Ameryki Łacińskiej – komentuje Mariusz Kowalski, członek zarządu Immaginare HR.

Ile zarabiają kierowcy?

W 2023 r. podstawowe wynagrodzenie netto kierowców ciężarówek wzrosło o 17 proc., a kierowców autobusów o 57 proc. Natomiast średnie zarobki kierowców zawodowych w Polsce w całości wzrosły o 2 proc., przekraczając 7,5 tys. zł netto miesięcznie. Jest to kwota znacznie wyższa od średniego wynagrodzenia w innych sektorach gospodarki. Jednak to wynagrodzenie uwzględnia podstawę oraz dietę, ryczałt, premie i dodatki. Pomimo wspomnianego wzrostu podstawowych zarobków, tylko 40 proc. kierowców otrzymuje dodatkowe bonusy i premie. W dłuższej perspektywie może powodować to frustrację wśród pracowników. Większość kierowców wyraża zadowolenie z pracy, ale ich liczba niestety z roku na rok maleje. W niektórych przypadkach odpowiadają za to pieniądze, ale większość wskazuje na stres oraz spartańskie warunki pracy

W jakich warunkach pracują kierowcy?

Polski Instytut Transportu Drogowego analizuje w raporcie także warunki pracy kierowców. Podkreśla w nim niedociągnięcia w europejskiej infrastrukturze sanitarnej i parkingowej. Brak pryszniców i osobnych kabin dla kobiet, zniszczone toalety czy utrudniony dostęp do wody pitnej i cichej przestrzeni, stanowią wyzwania w codzienności kierowców. Co więcej, wielu badanych uważa, że same parkingi są niebezpieczne. Zwłaszcza te we Francji, Hiszpanii i Włoszech

Zdecydowanie przydałoby się więcej parkingów z ochroną, kamerowaniem czy dobrym ogrodzeniem, gdyż w takich miejscach poziom bezpieczeństwa jest największy. Osobiście nie doznałam jeszcze żadnych przykrych zdarzeń na parkingach i mam nadzieję, że tak też pozostanie. Bardzo lubię ten zawód i chciałabym go wykonywać bez obawy o swoje zdrowie, życie, rzeczy osobiste, towar czy paliwokomentuje Dorota Tobór, kierowczyni zawodowa.

Polska wypada najlepiej pod względem wyposażenia, a Czechy pod kątem bezpieczeństwa parkingów. Jednak aż 69 proc. respondentów postrzega infrastrukturę negatywnie. PITD apeluje o lepsze warunki dla kierowców w Europie, włączając w to modernizację sanitariatów i zwiększenie liczby miejsc parkingowych.

Kierowcy wciąż potrzebni!

Dariusz Terlecki, Dyrektor Regionalny Polski i Europy Wschodniej w firmie Webfleet podkreśla, że dotychczasowe niepokoje, takie jak pandemia, konflikty zbrojne czy blokady na granicach, wyraźnie pokazały, jak kluczową rolę odgrywa transport w zapewnianiu ciągłości dostaw. W tej perspektywie kierowcy pełnią niezwykle istotną rolę.  Nawet w obliczu zmniejszonego zapotrzebowania na truckerów, rynek pracy w branży transportowej nadal przynosi niespodzianki. 

Dane z raportu “Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2023. Bezpieczeństwo i infrastruktura parkingowa” wskazują, że nowe wyzwania wymagają elastyczności i kreatywności ze strony pracodawców, aby sprostać dynamicznym zmianom na rynku pracy. Przeczytasz go tutaj.

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play