Skip to main content

Przewozy kabotażowe. Dlaczego warto je podejmować?  

3 min. czytania

Przewozy kabotażowe coraz bardziej zyskują na znaczeniu. To dobry sposób na poprawę kondycji finansowej przewoźnika. 

Przewozy kabotażowe to najkrócej mówiąc przewozy wykonywane na terenie innego kraju niż ten, w którym firma przewozowa jest zarejestrowana. Jeśli np. przewoźnik z Polski, Rumunii czy Bułgarii przewozi ładunek do Francji, to po zakończeniu jednego zlecenia, może jeszcze wewnątrz Francji podjąć 3 nowe przewozy. Kabotaż umożliwia więc podjęcie dodatkowych zleceń i czyni firmę przewozową bardziej rentowną.

Dodatkowe ładunki

Ostatnie lata, wobec recesji na kontynencie europejskim, spowodowały także drastyczny spadek zleceń transportowych. Dziś to nie przewoźnik dyktuje warunki w łańcuchu dostaw, ale jego klient, czyli firma produkcyjna albo handlowa. Przewoźnicy i spedytorzy szukają dodatkowych ładunków na swoich międzynarodowych trasach. Kabotaż doskonale wpisuje się w tę potrzebę, bo ogranicza ilość tzw. pustych przewozów, które ciągle w Unii Europejskiej stanowią około 25% wszystkich przewozów drogowych. 

Dzięki podjęciu przewozów kabotażowych firma transportowa może także lepiej gospodarować czasem pracy kierowców. To bardzo ważny argument w sytuacji, kiedy cała Europa cierpi na chroniczny niedobór kierowców ciężarówek. Kabotaż umożliwia tym samym bardziej ekonomiczne wykorzystanie tych kierowców, którymi dysponuje firma transportowa.  W konsekwencji koszty działalności są niższe i umożliwiają większą konkurencyjność na trudnym rynku. 

Zyskuje cały rynek 

Choć wobec mniejszej ilości zleceń transportowych coraz więcej przewoźników podejmuje się kabotażu, to ciągle bardzo atrakcyjny rynek. Kabotaż umożliwia bowiem nie tylko podniesienie rentowności firmy transportowej oraz poprawę płynności finansowej, ale także czyni przewoźnika bardziej elastycznym. Dzięki podjęciu kabotażu zyskują nie tylko firmy transportowe, ale również zleceniodawcy, bo otrzymują atrakcyjną cenowo ofertę i polepszają swoją sytuację ekonomiczną. 

Przewozy kabotażowe wzbogacają ofertę transportową w całej Unii Europejskiej. Co ważne z punktu widzenia polityki klimatycznej UE, przyczyniają się do mniejszej emisji dwutlenku węgla. A staje się to możliwe dzięki bardziej racjonalnemu wykorzystaniu floty ciężarowej i wspomnianemu już ograniczeniu pustych przewozów. 

Jakie korzyści przynosi kabotaż? 

 • ✅ Podniesienie rentowności firmy transportowej i poprawa płynności finansowej. 
 • ✅ Lepsze wykorzystanie przestrzeni ładunkowej i ograniczenie pustych przewozów.
 • ✅  Większa konkurencyjność przewoźnika na trudnym rynku, bo nie musi obciążać klienta wyższymi kosztami.  
 • ✅ Bardziej efektywne wykorzystanie czasu pracy kierowców. Co jest tym ważniejsze, że sektor transportowy cierpi na brak kierowców ciężarówek. 
 • ✅ Lepsza optymalizacja tras, dzięki czemu zmniejsza się także emisja dwutlenku węgla. Wobec coraz bardziej surowych wymogów UE, argument ten coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. 
 • ✅ Budowanie zaufania na rynku europejskim, co przyczynia się do poszerzania portfolio klientów. Klient dobrze obsłużony w kabotażu, wróci do przewoźnika. 

Na Platformie Trans.eu, jednej z największych platform dla rynku TSL w Europie, można znaleźć wiele ofert dotyczących przewozów kabotażowych. W ostatnim czasie widać wyraźny wzrost podjętych przewozów, a miesięcznie pojawia się na niej aż 9,5 mln zleceń. Z pomocą Platformy można szybko i bezpiecznie przyjąć zlecenie na kabotaż.

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

    

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play