Skip to main content

Top 15 gadżetów kierowcy zawodowego

6 min. czytania

Kierowcy zawodowi codziennie przemierzają setki kilometrów po wielkich autostradach i małych lokalnych drogach, dostarczając towary, umożliwiając dostęp do usług i utrzymując nasze społeczeństwo w ruchu. To zawód wymagający, który stawia przed nimi wiele wyzwań, ale także oferuje niesamowite możliwości. Aby ułatwić im pracę, pojawiają się coraz to bardziej zaawansowane i innowacyjne gadżety.

W tym artykule przyjrzymy się narzędziom, które nie tylko wspomagają codzienną pracę truckerów, ale także podnoszą komfort podróżowania. Od nawigacji GPS, które kierują ich dokładnie tam, gdzie trzeba, przez kamery cofania, które pomagają w precyzyjnym parkowaniu, po przenośne prysznice czy termiczne kubki. 

“Gadżety kierowców różnią się, w zależności od trasy. Kierowca zdecydowanie inaczej przygotowuje się jeżdżąc do Hiszpanii niż np. do Norwegii. Jest jednak wiele narzędzi, które zdają się być niezbędne na każdym kierunku.”

Jakub Kowalczyk, kierowca zawodowy, obecnie pracujący dla Vio Transport und Logistik GmbH.

1. Nawigacja GPS z ruchem drogowym w czasie rzeczywistym

“Dawno minęły czasy, kiedy kierowcy musieli polegać na mapach papierowych lub spisywać długie trasy na kartce. Teraz mamy nawigacje GPS, które nie tylko pokazują nam najlepszą trasę, ale także monitorują ruch drogowy w czasie rzeczywistym i sugerują alternatywne trasy, aby uniknąć korków i opóźnień. Dobra nawigacja, to podstawa!”

Kate TruckDriverka. 

2. Systemy monitoringu pojazdów

Gadżety te pomagają kierowcom śledzić stan swojego pojazdu. Systemy dostarczają informacje o zużyciu paliwa, zużyciu oleju, ciśnieniu w oponach i innych ważnych parametrach. Dzięki nim kierowcy mogą lepiej zarządzać utrzymaniem pojazdu i unikać nieplanowanych awarii.

3. Kamery cofania

Często manewrowanie dużym pojazdem w trudnych warunkach może być wyzwaniem. Kamerki cofania umożliwiają kierowcom precyzyjne parkowanie i manewrowanie w trudnych miejscach. To także dodatkowe źródło bezpieczeństwa, umożliwiające zauważenie pieszych i innych pojazdów znajdujących się w pobliżu.

“Poza kamerą cofania warto (zwłaszcza dla nowych kierowców, ale też jeżdżących po krajach z wąskimi ulicami, jak np. Włochy) kupić kamerkę GoPro, aby móc oglądać z góry jak wygląda sytuacja za naczepą.”

Jakub Kowalczyk. 

4. Systemy monitoringu kierowcy

Te zaawansowane systemy analizują zachowanie kierowcy na drodze. Mogą one ostrzegać przed zmęczeniem, niebezpiecznymi manewrami, czy nagłym hamowaniem. To narzędzie, które pomaga poprawić bezpieczeństwo na drodze.

5. Ładowniki i organizery do telefonów i tabletów

Kierowcy zawodowi często polegają na swoich smartfonach i tabletach do nawigacji, komunikacji i rozrywki. Ładowniki i organizery do tych urządzeń pozwalają na utrzymanie ich w pełnej gotowości przez cały dzień pracy.

“Organizery do telefonów i tabletów, które można zamontować na desce rozdzielczej, pomagają utrzymać urządzenia w jednym miejscu i zminimalizować rozpraszanie wzroku podczas jazdy. Są one dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, umożliwiając przechowywanie urządzeń w bezpieczny sposób.”

Mateusz Izdebski, kierowca zawodowy, ekspert PITD. 

6. Odkurzacz samochodowy

Kierowcy zawodowi spędzają wiele godzin w swoich pojazdach, a ich kabina staje się drugim domem. W takich warunkach utrzymanie czystości i higieny jest kluczowe zarówno dla komfortu, jak i zdrowia. Odkurzacz samochodowy wpinany w zapalniczkę lub klasyczny mały odkurzacz pod przetwornicę to niezastąpione narzędzia, które pomagają utrzymać kabinę pojazdu w czystości.

7. Systemy komunikacji bezprzewodowej

Komunikacja z centralą lub innymi kierowcami jest kluczowym elementem pracy kierowcy zawodowego. Gadżety te pozwalają na bezpieczne rozmowy i wymianę informacji bez odrywania rąk od kierownicy.

8. Kubek termiczny lub izolowany kubek do kawy

Długa trasa zaczyna się od dobrej kawy. Kierowcy zawodowi często doceniają kubki termiczne, które utrzymują napoje gorące przez dłuższy czas. Dzięki temu mogą cieszyć się ulubioną kawą lub herbatą podczas postoju.

“Korzystanie z własnego kubka termicznego lub izolowanego kubka do kawy pomaga także w zmniejszeniu ilości odpadów, ponieważ eliminuje potrzebę używania jednorazowych kubków i opakowań.”

Kate TruckDriverka.

9. Poduszka lędźwiowa i zagłówek

Komfort podczas długich godzin za kierownicą jest kluczowy. Poduszki lędźwiowe i zagłówki mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zmniejszeniu napięcia mięśni podczas jazdy.

10. Kuchenka mikrofalowa

Kierowcy zawodowi spędzają wiele godzin na drogach, co często prowadzi do trudności w dostępie do zdrowych i świeżych posiłków. Tutaj wchodzi w grę przenośna kuchenka mikrofalowa, która staje się nieocenionym gadżetem dla tych, którzy cenią sobie pyszne i gorące posiłki, niezależnie od miejsca i czasu.

“Kuchenki mikrofalowe są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala kierowcom dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Niektóre modele mają również funkcję grilla, piekarnika lub gotowania na parze, co zwiększa możliwości przygotowywania różnorodnych posiłków. To zdecydowanie lepsza alternatywa dla kuchenki gazowej”.

Mateusz Izdebski. 

11. Słuchawki douszne

Dla wielu kierowców zawodowych słuchawki są niezbędne do słuchania muzyki, podcastów lub rozmów telefonicznych podczas jazdy. Słuchawki douszne lub zestawy słuchawkowe pozwalają na bezpieczną komunikację bez odrywania rąk od kierownicy.

12. Oświetlenie awaryjne lub latarka czołowa

W sytuacjach awaryjnych, takich jak zmiana opony na poboczu autostrady w nocy, dobre oświetlenie jest nieocenione. Oświetlenie awaryjne lub latarka czołowa może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa podczas wykonywania napraw.

“Warto wspomnieć o latarce warsztatowej z opcją wieszaka i magnesu, aby móc kontrolować stan techniczny auta, a także wykorzystać ją przy ewentualnych drobnych naprawach. Uważam, że powinna być obowiązkowym wyposażeniem zapewnionym przez pracodawcę. Bardzo często spotykam się ze zdziwieniem innych kierowców i pytaniami gdzie można takową nabyć.”

Jakub Kowalczyk. 

13. Pokrowiec na fotel z funkcją masażu

Długie godziny w fotelu kierowcy mogą wpłynąć na komfort i zdrowie. Pokrowce na fotele z funkcją masażu mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśni i zmęczenia.

14. Składany stolik na laptopa lub tablet

Jeśli kierowca potrzebuje pracować na laptopie lub tablecie podczas przerw, składany stolik jest praktycznym gadżetem, który umożliwia wygodne korzystanie z tych urządzeń w pojeździe.

“Do tego dodałbym podkładkę pod dokumenty, aby nie dziurawić dokumentów CMR podczas podpisywania się w 23 kolumnie.”

Jakub Kowalczyk. 

15. Przenośny prysznic

Podczas długich podróży kierowcy zawodowi często napotykają na sytuacje, w których dostęp do tradycyjnej łazienki jest ograniczony lub niedostępny. W takich chwilach przenośny prysznic staje się niezastąpionym gadżetem, który pomaga utrzymać higienę i komfort podczas pracy na drodze.

“Przenośne prysznice są zazwyczaj łatwe w obsłudze, nie wymagają stałego źródła zasilania, ani instalacji. To niewielki gadżet, ale wnosi wiele w życiu na trasie, szczególnie w upalne dni.”

Kate TruckDriverka. 

Współczesne technologie i gadżety stają się nieodłącznymi towarzyszami kierowców zawodowych, pomagając im w codziennej pracy oraz poprawiając komfort podróżowania. Dzięki nim, przemieszczanie się po drogach staje się bardziej efektywne i bezpieczne, co przekłada się na lepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników dróg.

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play