Skip to main content

Jak przetrwać sezon letni w kabinie?

5 min. czytania

Lato to czas, który kojarzy się z ciepłymi dniami, wakacyjnymi wyjazdami i relaksem nad wodą. Dla kierowców zawodowych, którzy spędzają długie godziny w kabinach swoich pojazdów, lato jest jednak okresem pełnym wyzwań. Wysokie temperatury, skwarne słońce i duszne powietrze, mogą zamienić kabinę ciężarówki w prawdziwe piekło na kółkach. Jak przetrwać sezon letni w takich warunkach?

Utrzymywanie odpowiedniej wentylacji

Kierowcy zgodnie podkreślają, że kluczowym elementem jest odpowiednia wentylacja kabiny. Klimatyzacja postojowa, która jeszcze dekadę temu była sennym marzeniem, to dziś podstawowe narzędzie w walce z upałem. 

Korzystamy z dobrodziejstw technologii. Klimatyzacja postojowa pozwala na utrzymanie przyjemnej temperatury w kabinie, nawet gdy silnik jest wyłączony. W ten sposób możemy cieszyć się komfortowym odpoczynkiem, nie martwiąc się o nadmierne zużycie paliwa – wskazuje Przemysław Isalski, członek zarządu i kierowca Isalscy sp. z o.o. 

Pracuję z mężem w transporcie od pięciu lat i to jest pierwsza firma, w której mamy zapewnioną klimatyzację. W naszej ocenie, to powinien być standard wyposażenia. Zwłaszcza na długich dystansach, do rejonów, gdzie temperatury mogą być skrajnie wysokie. Całe szczęście niektóre kraje, jak Hiszpania, wymagają wyposażenia ciężarówek w klimatyzację  – uzupełnia Weronika Wojdat Bors, kierowczyni TVM Transport & Logistics.

Niestety nie wszystkie klimatyzacje postojowe są wydajne. 

Skuteczność klimatyzatorów jest niska. Większość z nich działa do ok. 4 godzin, w nowszych akumulator wytrzymuje ok. 9 godzin, to już przyzwoicie – wyjaśnia Vitalii Ilnitskyi (znany w sieci jako DER MEISTER), kierowca Maszoński Logistic.

Warto też zainwestować w dodatkowy wentylator, który zapewni cyrkulację powietrza. Ważne jest również regularne wietrzenie kabiny podczas postojów, aby pozbyć się nagromadzonego ciepła.

Ja dodatkowo używam zwykłego wiatraka do ładowania na USB. Wiem, że niektórzy kierowcy instalują sobie w kabinach panele fotowoltaiczne, które pomagają w generowaniu prądu, dzięki czemu klimatyzacja działa dłużej – dodaje Dorota Tobór, kierowczyni w Schade Polska sp. z o.o. 

Dostosowana odzież

Tkaniny na lato powinny być lekkie i przewiewne, takie jak bawełna, len, jedwab czy wiskoza. Mają one doskonałe właściwości termoregulacyjne, które pomagają utrzymać nasze ciało chłodne i suche nawet podczas najgorętszych dni. Warto wybierać jasne, luźne ubrania, które nie przylegają do ciała, a unikać ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak poliester, nylon czy akryl. Mają one tendencję do blokowania przepływu powietrza i zatrzymywania wilgoci, co prowadzi do uczucia duszności i dyskomfortu. Odzież latem powinna przede wszystkim pozwalać ciału oddychać, co w przypadku wyżej wymienionych materiałów jest utrudnione.

Nawodnienie i zdrowe przekąski

Picie dużej ilości wody, to absolutna konieczność w trakcie upalnych dni. Kierowcy zawodowi wyposażają się nawet w dodatkowe lodówki na zimne napoje. 

Woda to podstawa. Staram się pić regularnie, nawet jeśli nie czuję pragnienia. Polecam też herbatę z hibiskusa, która ze względu na delikatnie kwaśny smak, idealnie nadaje się na upalne dni – zaleca Vitalii Ilnitsky.

Odpowiednie nawodnienie pomaga utrzymać koncentrację i dobre samopoczucie. Dobrze jest także sięgać po lekkie, zdrowe przekąski, które dodadzą energii bez obciążania organizmu. 

Planowanie przerw i odpoczynku

Regularne przerwy są niezbędne, aby zregenerować siły i ochłodzić się. Dobre planowanie trasy i przerw na odpoczynek może znacząco poprawić komfort pracy. Warto starać się robić przerwy w miejscach, gdzie można znaleźć cień i schłodzić się. Ale niestety bardzo trudno o takie w Europie. 

Pomijając problem z miejscem postojowym na parkingach, brakuje na nich drzew, a co za tym idzie zacienionych miejsc. Jeździmy z Sebastianem w podwójnej obsadzie, często w nocy, w związku z czym w dzień śpimy. Jest to bardzo trudne na parkingach, gdzie nie ma ani jednego drzewa…W takich przypadkach przydają się maty aluminiowe, które przyklejone do szyby odbijają światło – zaznacza Weronika Wojdat Bors.

W miarę możliwości kierowcy otwierają okna, ale nie zawsze jest to bezpieczne… 

Człowiek ma dylemat. Albo się ugotuję w kabinie, ale otworzę okno i zaproszę potencjalnych złodziei. Bo słyszy się o przypadkach wpuszczania do kabin gazu usypiającego. Nie są to częste sytuacje, ale zdarzają się… – ostrzega Dorota Tabór.

Technologie wspomagające

Nowoczesne technologie mogą znacząco ułatwić pracę kierowcy w upalne dni. Systemy monitorowania temperatury w kabinie, inteligentne klimatyzatory czy nawet aplikacje do planowania tras z uwzględnieniem warunków pogodowych, mogą okazać się niezwykle pomocne. “Używam aplikacji, które informują mnie o warunkach pogodowych na trasie. Dzięki temu mogę lepiej przygotować się na ewentualne upały,” mówi Anna, która od lat pracuje w transporcie międzynarodowym.

Upalne dni mogą być znośne

Praca kierowcy zawodowego w sezonie letnim może być pełna wyzwań, ale dzięki odpowiednim przygotowaniom i stosowaniu sprawdzonych metod można znacząco poprawić komfort pracy. Rady doświadczonych kierowców, takich jak odpowiednia wentylacja, właściwy wybór odzieży, regularne nawadnianie, planowanie przerw i korzystanie z nowoczesnych technologii, mogą uczynić upalne dni bardziej znośnymi. Pamiętajmy, że kluczowe jest dbanie o własne zdrowie i bezpieczeństwo, aby móc w pełni skupić się na drodze i bezpiecznie dotrzeć do celu. Wspólne doświadczenia kierowców pokazują, że nawet najgorętsze dni praca w trasie może przebiegać sprawniej i przyjemniej.

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play