Skip to main content

Wysyp ofert ładunków do 3,5 t.

3 min. czytania

Elastyczność, stosunkowo niskie koszty prowadzenia działalności, mniejszy zakres ograniczeń w ruchu drogowym i łatwiejszy dostęp do kierowców niż w transporcie ciężkim – to największe zalety transportu pojazdami o DMC do 3,5 t. O czym należy pamiętać realizując przewóz towarów busami i jakie trasy warto wziąć pod uwagę?

Przewóz pojazdami do 3,5 t., jest mocno zróżnicowany i wyspecjalizowany. Uzupełnia transport ciężki – jak przypadku ostatniej mili, czyli dostarczenia towaru z centrum dystrybucyjnego do miejsca przeznaczenia. Jest też atrakcyjnym finansowo i czasowo rozwiązaniem dla firm, które mają do przewiezienia mniejsze wolumeny. A dzięki temu, że waga nowych samochodów dostawczych spada, w wielu przypadkach można nimi przewozić już 1500 kg zamiast 1200 kg towaru, mieszcząc się w dopuszczalnej masie całkowitej.

Sektor pojazdów o DMC do 3,5 t. stale się rozwija, co ma swoje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie frachtów. Na największej giełdzie busiarskiej w Europie – Trans.eu, liczba ofert ładunków między styczniem a kwietniem 2024 wyniosła ok. 7,4 mln, co stanowi wzrost o 21,6% w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. 

Wzrosty na wszystkich kierunkach

Pozytywny trend utrzymuje się na wszystkich kierunkach. W transporcie krajowym liczba ofert frachtów wzrosła aż o 13%. W przypadku tras międzynarodowych liczby są jeszcze większe!

Wzrost liczby ofert w przewozach bilateralnych do 3,5 t.
Wzrost liczby ofert w przewozach cross-trade do 3,5 t.
Wzrost liczby ofert w przewozach kabotażowych do 3,5 t.

O czym należy pamiętać realizując przewóz do 3,5 t.

Transport pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. został poddany unijnym regulacjom. Mają one wpłynąć na bezpieczeństwo drogowe i uczciwą konkurencję. Mimo początkowych obaw o zahamowanie rozwoju sektora pojazdów lekkich, nowe przepisy nie wpłynęły negatywnie na firmy przewozowe. 

A czego dokładnie dotyczą? Od maja 2022 roku przewoźnicy dysponujący pojazdami do 3,5 t., działający na rynku międzynarodowym i kabotażowym są zobligowani do posiadania licencji wspólnotowej, a co się z tym wiąże:

 • ✅ Posiadania zgody na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego,
 • ✅ Uzyskania Certyfikatu Kompetencji Zawodowych
 • ✅ Wykazania gwarancji finansowej na pokrycie każdego pojazdu (1800 € na pierwszy, 900€ na każdy kolejny).
 • ✅ Posiadania bazy transportowej na terytorium Unii Europejskiej.

Ponadto przewoźników busiarskich, zaczęły obowiązywać niektóre zasady stosowane już w transporcie ciężkim. Pakiet Mobilności zezwala na wykonanie 3 przewozów kabotażowych w ciągu 7 dni. Nakłada dodatkowo obowiązek 4-dniowej przerwy pomiędzy kolejnymi kabotażami w tym samym kraju. Pracodawca jest też zobligowany zorganizować pracę kierowcy w taki sposób, aby powracał do bazy eksploatacyjnej przedsiębiorstwa nie później niż w ciągu 8 tygodni od daty jej opuszczenia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat Pakietu Mobilności?

Pobierz poradnik!

Gdzie szukać ładunków na busy?

Najlepszym sposobem na pozyskanie ofert frachtów jest dywersyfikacja źródeł, tzn. pozyskiwanie ich równolegle bezpośrednio od załadowcy, przy współpracy ze spedytorem i na giełdzie ładunków. Najwięcej potencjalnych zleceń można znaleźć na Platformie Trans.eu – największej giełdzie do 3,5 t. Jest to doskonała przestrzeń do rozwoju swojej działalności i nawiązywania relacji, które mogą przerodzić się w długofalową kooperację.

Skorzystaj z wysypu ładunków do 3,5 t. na Trans.eu

Zarejestruj się już teraz!

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play