Skip to main content

Cross-trade. Czym jest i dlaczego jest opłacalny? 

2 min. czytania

Przewozy cross-trade to jedna z najpopularniejszych form transportu międzynarodowego. Redukuje koszty przewoźnika i pozwala zdobyć nowych klientów.

Spowolnienie gospodarcze w Europie, a w ślad za tym spadek zleceń transportowych, zwrócił jeszcze większą uwagę na przewozy cross-trade. To bowiem doskonały sposób na poprawę efektywności firmy przewozowej. Kiedy możemy mówić o cross-trade? To rodzaj transportu między dwoma krajami, w których przewoźnik nie ma zarejestrowanej firmy. 

Mniej pustych przewozów

Jak wynika ze statystyk Europejskiego Urzędu Statystycznego, cross-trade stanowi blisko 30% wszystkich przewozów międzynarodowych w Unii Europejskiej. Skąd taka popularność tej formy transportu międzynarodowego? Przyczyn jest kilka, ale najważniejsza to poprawa rentowności firmy transportowej, a więc możliwość przetrwania w trudnych dla rynku przewozowego czasach. Podejmowanie przez firmy transportowe zleceń w innych krajach przyczynia się bowiem do zredukowania pustych przewozów.

Jeśli np. polski, czeski lub węgierski przewoźnik realizuje transport do Niemiec, a następnie podejmuje ładunki z Niemiec do Holandii, to w tej ostatniej sytuacji realizuje przewóz cross-trade. Ale równie dobrze może to być słowacki przewoźnik, który podjął się transportu ładunków z Triestu we Włoszech  do hiszpańskiej Barcelony. Przewozy cross-trade umożliwiają bowiem elastyczne podejmowanie ładunków w całej Europie, w zależności od tego, gdzie akurat występuje większe zapotrzebowanie na przewozy. 

Cross-trade na giełdzie transportowej

Transport cross-trade nazywany jest często przerzutem albo dużym kabotażem. W odróżnieniu od kabotażu, miejsca załadunku i rozładunku towarów muszą jednak znajdować się w różnych krajach. Mimo ograniczeń wprowadzonego w 2022 r. Pakietu Mobilności, transport cross-trade nadal jest atrakcyjną formą uzupełniania oferty przez firmy przewozowe. Pozwala bowiem lepiej wykorzystać zarówno flotę samochodową, jak i dostępnych kierowców. Każdy przewoźnik pamięta bowiem o żelaznej zasadzie, która przypomina, że jeżeli ciężarówka stoi, to firma nie zarabia.  


Trzeba pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania zleceń na transport cross-trade jest giełda transportowa. Dzięki Platformie Trans.eu można szybko i bezpiecznie podjąć takie zlecenie. Platforma realizuje bowiem aż 9,5 miliona zleceń miesięcznie.

Dlaczego warto podejmować transport cross-trade?

  • ✅ Poprawa rentowności, utrzymanie płynności finansowej, a więc zapewnienie lepszej kondycji ekonomicznej firmy transportowej. 
  • ✅ Ograniczenie pustych przewozów, które stanowią prawdziwą zmorę w międzynarodowym transporcie. 
  • ✅ Lepsze wykorzystanie floty ciężarowej oraz dostępnych kierowców. A trzeba pamiętać, że koszty płac stanowią po wprowadzeniu Pakietu Mobilności jeden z najważniejszych kosztów dla przewoźnika. 
  • ✅ Powiększenie portfela obsługiwanych klientów. Zadowolony klient może zwrócić się do firmy transportowej przy kolejnym zleceniu. 
  • ✅ Budowa marki w transporcie międzynarodowym. Dobrze obsłużony producent czy firma dystrybucyjna podzieli się opinią na temat przewoźnika albo poleci ją zaprzyjaźnionym organizacjom.

Masz pytanie?
Zadzwoń do nas:

+48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

Loads2GO!
Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

App StoreGoogle Play