Spowolnienie gospodarcze w Europie, a w ślad za tym spadek zleceń transportowych, zwrócił jeszcze większą uwagę na przewozy cross-trade. To bowiem doskonały sposób na poprawę efektywności firmy przewozowej. Kiedy możemy mówić o cross-trade? To rodzaj transportu między dwoma krajami, w których przewoźnik nie ma zarejestrowanej firmy.
Mniej pustych przewozów
Jak wynika ze statystyk Europejskiego Urzędu Statystycznego, cross-trade stanowi blisko 30% wszystkich przewozów międzynarodowych w Unii Europejskiej. Skąd taka popularność tej formy transportu międzynarodowego? Przyczyn jest kilka, ale najważniejsza to poprawa rentowności firmy transportowej, a więc możliwość przetrwania w trudnych dla rynku przewozowego czasach. Podejmowanie przez firmy transportowe zleceń w innych krajach przyczynia się bowiem do zredukowania pustych przewozów.
Jeśli np. polski, czeski lub węgierski przewoźnik realizuje transport do Niemiec, a następnie podejmuje ładunki z Niemiec do Holandii, to w tej ostatniej sytuacji realizuje przewóz cross-trade. Ale równie dobrze może to być słowacki przewoźnik, który podjął się transportu ładunków z Triestu we Włoszech do hiszpańskiej Barcelony. Przewozy cross-trade umożliwiają bowiem elastyczne podejmowanie ładunków w całej Europie, w zależności od tego, gdzie akurat występuje większe zapotrzebowanie na przewozy.
Cross-trade na giełdzie transportowej
Transport cross-trade nazywany jest często przerzutem albo dużym kabotażem. W odróżnieniu od kabotażu, miejsca załadunku i rozładunku towarów muszą jednak znajdować się w różnych krajach. Mimo ograniczeń wprowadzonego w 2022 r. Pakietu Mobilności, transport cross-trade nadal jest atrakcyjną formą uzupełniania oferty przez firmy przewozowe. Pozwala bowiem lepiej wykorzystać zarówno flotę samochodową, jak i dostępnych kierowców. Każdy przewoźnik pamięta bowiem o żelaznej zasadzie, która przypomina, że jeżeli ciężarówka stoi, to firma nie zarabia.
Trzeba pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem pozyskiwania zleceń na transport cross-trade jest giełda transportowa. Dzięki Platformie Trans.eu można szybko i bezpiecznie podjąć takie zlecenie. Platforma realizuje bowiem aż 9,5 miliona zleceń miesięcznie.
Dlaczego warto podejmować transport cross-trade?
- ✅ Poprawa rentowności, utrzymanie płynności finansowej, a więc zapewnienie lepszej kondycji ekonomicznej firmy transportowej.
- ✅ Ograniczenie pustych przewozów, które stanowią prawdziwą zmorę w międzynarodowym transporcie.
- ✅ Lepsze wykorzystanie floty ciężarowej oraz dostępnych kierowców. A trzeba pamiętać, że koszty płac stanowią po wprowadzeniu Pakietu Mobilności jeden z najważniejszych kosztów dla przewoźnika.
- ✅ Powiększenie portfela obsługiwanych klientów. Zadowolony klient może zwrócić się do firmy transportowej przy kolejnym zleceniu.
- ✅ Budowa marki w transporcie międzynarodowym. Dobrze obsłużony producent czy firma dystrybucyjna podzieli się opinią na temat przewoźnika albo poleci ją zaprzyjaźnionym organizacjom.