Skip to main content

Czeski kontrahent pod lupą: sprawdź go, zanim podpiszesz umowę

3 min. czytania

Bliskie sąsiedztwo skłania do zacieśniania relacji gospodarczych, dlatego w 2021 r. Czechy zajmowały drugą pozycję pod względem udziału w polskim eksporcie oraz siódmą w dziedzinie importu. Poszukiwanie partnera biznesowego w Czechach wydaje się więc naturalnym krokiem, pod warunkiem, że sprawdzimy tamtejszego kontrahenta przed podpisaniem umowy. Wskazówek w tym względzie dostarcza najnowszy poradnik Transcash, poświęcony weryfikacji czeskich firm z branży TSL.

Czeska firma w pigułce

Poradnik otwiera sekcja poświęcona sprawdzaniu czeskich kontrahentów z pomocą ogólnodostępnych źródeł, po której następuje omówienie specyfiki tamtejszych firm. Lokalne prawo mocno wspiera czeską przedsiębiorczość, zaczynając od korzystnego opodatkowania, które dla spółek jest stałe i wynosi 19 procent. Koszty prowadzenia działalności są uzależnione od dochodu, a niemal każdą formalność urzędową można załatwić online. Przedsiębiorcom sprzyja również zasada domniemania niewinności, obowiązująca między innymi w kwestiach skarbowych, jak również spora tolerancja w kwestii opóźnień związanych z zapłatą podatków czy zaliczek.

Publiczne i bezpłatne rejestry gospodarcze w Czechach

Publiczne rejestry gospodarcze dostarczają podstawowych informacji na temat firm zarejestrowanych w Czechach. Najważniejszym jest Veřejný rejstřík, prowadzony przez rejonowe sądy rejestrowe, który gromadzi podstawowe informacje o podmiotach gospodarczych zarejestrowanych na terenie Republiki Czeskiej. Podstawą jego funkcjonowania są przepisy prawa cywilnego, a podmiotem odpowiedzialnym za gromadzenie informacji – Ministerstwo Sprawiedliwości. W poszukiwaniu danych warto również zajrzeć w zasoby Administracyjnego Rejestru Podmiotów Ekonomicznych, czyli ARES. To agregat danych pochodzących z czeskich systemów, które gromadzą informacje o firmach oraz innych podmiotach ekonomicznych, również w zakresie długów czy postępowań upadłościowych. Za jego działanie odpowiada Ministerstwo Finansów, a dostęp do informacji jest bezpłatny.

Prywatne wywiadownie gospodarcze

Publiczne rejestry są pewnym i zaufanym źródłem wiedzy o kontrahencie. Jednak chcąc podejść do kwestii weryfikacji kompleksowo, warto przejrzeć co najmniej kilka, z nich co wymaga nie tylko czasu, ale też cierpliwości. Alternatywą wobec publicznych rejestrów są komercyjne wywiadownie gospodarcze, oferujące usługi weryfikacji za opłatą. Informacje w tworzonych przez nie raportach w dużej mierze pokrywają się z tymi dostępnymi powszechnie, ale zwykle towarzyszą im dane finansowe, w tym szczegółowe informacje o zasobach firmy, jej długach czy kredytach. To kluczowa wiedza pozwalająca podjąć decyzję o przyszłej współpracy. W poradniku Transcash znalazły się dwie wywiadownie działające w Polsce, z pomocą których można sprawdzić kontrahenta z Czech oraz dwa adresy czeskich rejestrów prywatnych, w których bezpłatnie uzyskać można podstawowe informacje o firmie.

Weryfikacja firmy transportowej w Czechach

Zasady zakładania firmy transportowej w Czechach nie odbiegają od polskich – w tym wypadku również konieczne jest zdobycie licencji na warunkach tożsamych do tych, które znamy z rodzimej praktyki. Dodatkową podstawą do wykonywania zawodu przewoźnika w Czechach jest również uzyskanie koncesji handlowej. Stosowny wniosek musi zostać złożony w urzędzie nazywanym živnostensý úřad, który odpowiada za wydawanie zezwoleń handlowych, przypisanym do miejsca rejestracji siedziby firmy.

Zawód spedytora w Czechach nie jest regulowany, więc w tym wypadku weryfikacja powinna przebiegać identycznie jak w przypadku każdej innej firmy.

Kontrahent z Czech

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W czasach gospodarczych zawirowań racjonalne podejście do współpracy jest ogromnie ważne. Perspektywę sporych zysków warto skonfrontować z realiami funkcjonowania firmy, z którą chcesz zawrzeć umowę. Weryfikacja jej kondycji w wiarygodnych źródłach zwiększy szansę na udaną współpracę i zmniejszy ryzyko problemów i oszustw. Na stronie www.transcash.eu znaleźć można również inne poradniki dotyczące weryfikacji kontrahentów m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Rumunii.

    Napisz do nas:

    Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

    * Pola obowiązkowe

    Masz pytanie?
    Zadzwoń do nas:

    +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

    Loads2GO!
    Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

    App StoreGoogle Play