Skip to main content

Czy planery załadunków są niezbędne dla przewoźników? 

4 min. czytania

Rosnące wymagania dotyczące transportu towarów, a niewielkie zmiany w stawkach, stawiają przed przewoźnikami coraz więcej wyzwań. Popularne słowo “optymalizacja”, nie zawsze jest kluczem dla poprawy biznesowej, chyba, że dotyczy to narzędzi, które nie wymagają kilkumiesięcznego i bardzo kosztownego wdrażania ze zwrotem po kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach. Jednym z takich rozwiązań jest planer załadunków Goodloading - czy jest on niezbędny w firmach przewozowych? Niektóre przypadki, w szczególności dla LTL, dają korzyści finansowe już w pierwszym dniu korzystania z symulatora 3D.

Choć firmy transportowe nie zajmują się bezpośrednio planowaniem załadunków i rozmieszczeniem towaru na przestrzeni ładunkowej, muszą określić czy mają posiadany tabor do danego zlecenia, podać stawkę za zlecenie czy zaplanować trasę w kilka miejsc rozładunku. Optymalizacja całego procesu może przełożyć się nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa transportu, ale także na wygenerowanie większych zysków i zwiększaniu przewagi konkurencyjnej. 

Dostosowanie floty do zlecenia

Przewoźnicy posiadający flotę złożoną z jednego rodzaju pojazdów muszą dokładnie określić, czy ich tabor jest odpowiedni do realizacji konkretnego zlecenia, zwłaszcza przy specyficznych wymaganiach załadunku. Natomiast kiedy flota składa się z różnych typów naczep, przewoźnicy muszą wiedzieć, które z nich mogą być użyte do przewozu danego ładunku. Precyzyjne określenie rodzaju oraz liczby odpowiednich pojazdów jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o akceptacji zlecenia.

Aplikacja Goodloading umożliwia szybkie sprawdzenie, czy dany ładunek może być przewieziony posiadanym typem pojazdu. Może także zarekomendować inny, z bazy użytkownika, sugerując najbardziej efektywne rozwiązanie. Algorytmy aplikacji pomagają zoptymalizować rozkład towarów, dzięki czemu przewoźnicy mogą maksymalnie wykorzystać dostępny tabor.  Co więcej, Goodloading pozwala na precyzyjne obliczenie ilości LDM (Loading Meter) oraz wolnej przestrzeni w pojazdach. Dzięki temu przewoźnicy mogą dokładnie zaplanować, ile miejsca zajmie towar oraz czy istnieje możliwość doładowania dodatkowych ładunków, aby optymalnie wykorzystać dostępną flotę i zminimalizować koszty.

Czy planery załadunków są niezbędne dla firm przewozowych

Kilka miejsc załadunku lub rozładunku

Planowanie tras z wieloma miejscami załadunku i rozładunku wymaga precyzyjnego rozłożenia towarów, aby uniknąć przestojów i związanych z nimi opóźnień oraz dodatkowych kosztów.

Funkcjonalność multistop w aplikacji Goodloading umożliwia precyzyjne planowanie załadunku uwzględniając wiele punktów na trasie. Pozwala to przyjąć zlecenie na jednej naczepie od kilku nadawców i załadować je w taki sposób, aby rozładunek przebiegał bez problemów.

Komunikacja z kontrahentami

Rozbieżności między nadawcami a przewoźnikami dotyczące sposobu załadunku mogą prowadzić do opóźnień, błędów oraz dodatkowych kosztów. Kluczowa jest więc jasna komunikacja pomiędzy przewoźnikiem a osobą odpowiedzialną za załadunek.

Goodloading oferuje możliwość generowania raportów i planów załadunkowych w formatach PDF oraz CSV. Dzięki temu przewoźnicy mogą łatwo przekazać niezbędne informacje osobom odpowiedzialnym za załadunek oraz klientom, co minimalizuje ryzyko błędów i niedomówień. Ponadto aplikacja umożliwia przesyłanie linków z wizualizacją załadunku, co ułatwia komunikację i zrozumienie planu załadunku.

Ograniczenia DMC i nacisków na osie

Przewoźnicy muszą mieć pewność, że ich ładunki nie przekraczają dopuszczalnych mas całkowitych (DMC) oraz nacisków na osie, aby uniknąć uszkodzeń i kar, oraz związanych z nimi kosztów i opóźnień. 

Goodloading oferuje funkcje rekomendacji dotyczące najlepszego sposobu załadunku, uwzględniając ograniczenia DMC i nacisków na osie. Aplikacja pomaga w weryfikacji, czy ładunek nie przekracza dopuszczalnych limitów, zapewniając bezpieczny transport.

Czy planery załadunków są niezbędne dla przewoźników?

Odpowiedź na to pytanie zależy od specyfiki działalności przewoźnika oraz skali operacji. Dla małych firm transportowych, które obsługują ograniczoną liczbę zleceń, tradycyjne metody planowania mogą być wystarczające. Jednak w przypadku większych przedsiębiorstw, które muszą zarządzać dużymi wolumenami towarów i różnorodnymi typami ładunków, zastosowanie planera załadunków, takiego jak Goodloading, staje się kluczowe przy optymalizacji procesów transportowych.

Planery załadunków nie tylko zwiększają efektywność operacyjną, ale również pomagają w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Przewoźnicy, którzy korzystają z nowoczesnych narzędzi do planowania, mogą oferować bardziej atrakcyjne warunki współpracy, co przyciąga klientów i zwiększa lojalność istniejących partnerów biznesowych.

Optymalizacja przestrzeni ładunkowej, redukcja ryzyka uszkodzeń, zgodność z przepisami, oszczędność czasu oraz łatwość obsługi to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie takich narzędzi. W związku z tym, można stwierdzić, że planery załadunków są niezbędne dla przewoźników, którzy dążą do zwiększenia swojej efektywności i konkurencyjności na rynku transportowym.

    Napisz do nas:

    Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

    * Pola obowiązkowe

    Masz pytanie?
    Zadzwoń do nas:

    +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

    Loads2GO!
    Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

    App StoreGoogle Play