Skip to main content

Czym jest europejska usługa opłaty elektronicznej (EETS)?

5 min. czytania

Opłaty drogowe stanowią jeden z podstawowych kosztów, które ponosi każda firma transportowa posiadająca ciężarówki o DMC powyżej 3,5 tony. Europejska usługa opłaty elektronicznej znacznie ułatwia proces naliczania i opłacania myta. Sprawdź, czym jest usługa EETS i w jakich krajach jest dostępna.

Czym jest EETS?

Przewoźnicy realizujący transporty międzynarodowe na terenie Unii Europejskiej już od 2016 roku mogą korzystać z systemu EETS. Co to jest? Ten czteroliterowy skrót pochodzi od angielskich słów European Electronic Toll Service, które po polsku oznaczają europejską usługę opłaty elektronicznej. System EETS został stworzony w celu usprawnienia procesów związanych z pobieraniem opłat drogowych w krajach członkowskich UE oraz pozostałych państwach, które przystąpiły do programu. 

Usługa EETS pozwala przewoźnikom łatwiej opłacać myto. Na każdym odcinku drogi płatnej objętym europejską usługą opłaty elektronicznej należność może zostać wniesiona:

  • ✅ na podstawie jednej umowy z dostawcą usług EETS,
  • ✅ przy użyciu tego samego konta użytkownika w systemie EETS,
  • ✅ za pośrednictwem jednego urządzenia pokładowego OBU.

Wprowadzenie EETS wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy dzięki ograniczeniu liczby urządzeń OBU zamontowanych na szybie czołowej pojazdu. Ponadto kierowcy korzystający z systemu EETS na odcinkach międzynarodowych nie muszą obsługiwać wielu narzędzi do naliczania myta, co ułatwia ich codzienną pracę.

Opłat drogowe są pobierane są od użytkowników dróg za pośrednictwem EETS zazwyczaj „post factum”. Oznacza to, że faktura za myto wystawiana jest przez operatora systemu po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego. Otrzymanie tylko jednej faktury za opłaty drogowe naliczone w wielu krajach stanowi kolejne ułatwienie dla przewoźników, ponieważ dzięki temu zmniejsza się liczba operacji płatniczych i księgowych.

Szukasz zleceń krajowych lub międzynarodowych dla Twoich ciężarówek? Giełda transportowa Trans.eu każdego dnia zapewnia dostęp do tysięcy ofert frachtów. Zamów dostęp do platformy już dziś!

W jakich krajach obowiązuje EETS?

Założenia systemu EETS wynikają z postanowień Dyrektywy 2004/52/EC uchwalonej ponad 20 lat temu. Usługę zaprezentowano jednak dopiero w 2016 r., a w następnych latach sukcesywnie wprowadzano w kolejnych państwach system EETS. Jakie kraje obecnie należą do europejskiej usługi opłaty elektronicznej? Są to głównie kraje członkowskie UE:

  • 👉 Hiszpania,
  • 👉 Portugalia,
  • 👉 Francja,
  • 👉 Belgia,
  • 👉 Austria,
  • 👉 Niemcy,
  • 👉 Włochy,
  • 👉 Słowenia,
  • 👉 Węgry,
  • 👉 Bułgaria,
  • 👉 Polska,
  • 👉 Czechy,
  • 👉 Słowacja,
  • 👉 Szwecja,
  • 👉 Dania.

Do europejskiej usługi opłaty elektronicznej dołączyły także dwa europejskie kraje, które nie należą do UE: Norwegia i Szwajcaria. W tym ostatnim państwie od 1 stycznia 2025 r. usługa EETS całkowicie zastąpiła wszystkie inne formy wnoszenia należności za opłaty drogowe.

Kto obsługuje system EETS w Polsce?

Usługa EETS w Polsce działa od 17 października 2022 r. i swoim zasięgiem obejmuje wszystkie odcinki płatnych dróg krajowych i autostrad. Europejska usługa opłaty elektronicznej funkcjonuje zatem na tym samym obszarze drogowym, co krajowy system poboru myta, czyli e-TOLL. Oba rozwiązania działają równolegle i to od przewoźnika zależy, z której formy naliczania opłat chce korzystać. 

Siecią płatnych dróg w Polsce zarządza Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Do zadań tego organu należy m.in. wybór operatora system EETS w Polsce. Początkowo jedynym dostawcą europejskiej usługi opłaty elektronicznej na terenie kraju była włoska spółka Telepass S.p.A. Natomiast od 1 sierpnia 2024 r. kolejnym operatorem EETS w Polsce zostało niemieckie przedsiębiorstwo Toll4Europe GmBH. 

Zgodnie z umową podpisaną z KAS operatorzy zobowiązani są m.in. do zapewnienia przewoźnikom urządzeń pokładowych OBU, które są niezbędne do naliczania myta na podstawie liczby pokonanych kilometrów i klasy emisji spalin. Proces rozliczania opłat drogowych w Polsce przebiega następująco: dostawcy EETS pobierają należności od użytkowników OBU, a następnie rozliczają się z KAS.

Ile kosztuje EETS?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu korzystania z usługi EETS jest wyposażenie  pojazdu w jednostkę pokładową OBU. Jest to niewielkie urządzenie umieszczane zazwyczaj na przedniej szybie pojazdu. OBU można kupić we własnym zakresie, co wiąże się z wydatkiem kilkuset złotych. Należy jednak pamiętać, że urządzenie zacznie naliczać opłaty drogowe dopiero po zarejestrowaniu się w systemie operatora, a do tego niezbędne jest podpisanie stosownej umowy.

Jednostki OBU często dostarczane są np. przez firmy oferujące karty paliwowe. Wtedy w ramach umowy na bezgotówkowy zakup paliw przewoźnik otrzymuje również urządzenie służące do naliczania opłat drogowych za pośrednictwem EETS wraz z dostępem do systemu. Przed rozpoczęciem jazdy po płatnych odcinkach dróg warto upewnić się, czy OBU jest podłączone do zasilania i poprawnie działa. W przypadku nieuiszczenia elektronicznej opłaty drogowej w Polsce użytkownik pojazdu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony może otrzymać karę finansową wynoszącą 1500 zł.

    Napisz do nas:

    Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

    * Pola obowiązkowe

    Masz pytanie?
    Zadzwoń do nas:

    +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

    Loads2GO!
    Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

    App StoreGoogle Play