Skip to main content

Francuska firma pod lupą: poradnik Transcash

4 min. czytania

Pod względem skali inwestycji w Polsce, Francja ustępuje jedynie Niemcom. Pieniądze znad Sekwany szerokim strumieniem płyną do naszego sektora transportu – w 2022 r. firmy z branży zasiliła aż jedna czwarta francuskich inwestycji. W tym kontekście chęć współpracy z francuskim kontrahentem ma solidne podstawy, ale przed złożeniem podpisu na umowie, warto zadbać o własne interesy. W kolejnej odsłonie cyklu o weryfikacji kontrahentów Transcash.eu pod lupą znalazły się firmy z Francji oraz ich specyfika.

Weryfikacji firm z Francji poświęcona jest czwarta odsłona cyklu Transcash „Jak weryfikować kontrahentów z branży TSL?”. W najnowszej publikacji znalazły się porady z zakresu metod i źródeł pozyskiwania informacji o francuskich firmach, uwzględniające ich specyfikę i zasady prowadzenia działalności. Twórcy poradnika położyli szczególny nacisk na rady dotyczące weryfikacji uprawnień przewozowych niemieckich firm transportowych.

Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta z Francji

Francuska firma od podstaw

Francuskie prawo przewiduje cztery grupy działalności gospodarczej: rzemieślniczą, przemysłową, handlową oraz w ramach wolnego zawodu. W przypadku firm transportowych najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka prawa handlowego w jednej z dwóch postaci: SAS lub SARL, przy czym zdecydowanie najchętniej wybieraną jest ta druga, będąca odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Identyfikację francuskiego przedsiębiorstwa umożliwiają dwa numery: SIREN (skrót od Système Informatique du Répertoire des Entreprises) oraz SIRET (Système d’Identification du Répertoire des Etablissements), stworzony na bazie numeru SIREN. Pierwszy z nich jest właściwym numerem rejestrowym firmy, składa się z 10 cyfr i znika z rejestru dopiero po zakończeniu działalności. Z kolei numer SIRET nadaje francuskie biuro statystyczne, a jego rolą jest geograficzna identyfikacja spółki lub zakładu. Jeśli firma posiada więcej niż jeden oddział, każdy z nich otrzymuje odrębny numer SIRET.

Publiczne i bezpłatne rejestry gospodarcze we Francji

Publiczne rejestry gospodarcze oferują podstawowe informacje o firmach zarejestrowanych we Francji. Dostęp do tych danych jest zazwyczaj bezpłatny, jednak może sprawiać trudności, jeśli nie znamy specyfiki tamtejszych firm lub języka francuskiego. Mimo tych wyzwań, publiczne rejestry stanowią wiarygodne źródło oficjalnych informacji, dlatego warto zajrzeć do ich zasobów.

Do najważniejszych należą Rejestr działalności gospodarczej i spółek (Registre national du commerce et des sociétés, RNCS) o zasięgu ogólnokrajowym, za którego prowadzenie odpowiada Krajowy Instytut Własności Przemysłowej (Institut National de la Propriété Industrielle, INPI). Jest agregatem wszelkich oficjalnych danych na temat firm, uwzględniających kwestie formalne i finansowe, pochodzących z rejestrów lokalnych (RCS). Kolejnym rejestrem, który warto znać, jest BODACC, który również gromadzi i udostępnia dane na temat firm zarejestrowanych w RCS, przede wszystkim w formie dokumentów, które można pobrać ze strony. Mowa na przykład o wpisach potwierdzających zmiany w zakresie własności (np. sprzedaż), czy toczące się postępowania zbiorowe.

Francuskie prywatne wywiadownie gospodarcze

Korzystanie z ogólnodostępnych źródeł może być problematyczne z różnych względów. Podstawową jest bariera językowa – rejestry są prowadzone po francusku, a tylko niektóre oferują wersję anglojęzyczną. Z kolei tłumaczenie ich zawartości na własną rękę może stać się źródłem nieścisłości i dodatkowo skomplikować weryfikację. Dokumenty dostępne w rejestrach to zazwyczaj skany, co również utrudnia ich tłumaczenie.

W takiej sytuacji pomocne mogą być wywiadownie gospodarcze, które w naszym imieniu i za opłatą przeprowadzą weryfikację firmy. Szczególną uwagę warto zwrócić na wywiadownie działające na terenie Francji i gromadzące informacje na temat tamtejszych przedsiębiorstw. Godne uwagi są serwisy Infogreffe, Pappers i Societe, które oferują informacje o firmach w wersji podstawowej i rozszerzonej, uwzględniając również szczegółową analizę wiarygodności finansowej firmy.

Weryfikacja francuskiej firmy transportowej

Podobnie jak w Polsce, zdobycie licencji transportowej we Francji wymaga spełnienia określonych warunków, takich jak płynność finansowa, a także wypis z rejestru przedsiębiorców potwierdzający fakt posiadania działalności gospodarczej, oświadczenie o dobrej reputacji i certyfikat kompetencji zawodowych. Organem właściwym do wydania licencji transportowej jest DREAL, czyli Regionalna dyrekcja ds. środowiska, planowania i mieszkalnictwa. Ważność dokumentu można więc zweryfikować w jej zasobach, zwracając się do właściwej prefektury DREAL działającej w regionie rejestracji firmy.

Działalność spedycyjna we Francji również podlega regulacji i wymaga posiadania licencji spedycyjnej. Jest wydawana przez prefekta regionu, w którym znajduje się siedziba firmy, podmiotom, które spełnią warunki jej uzyskania, czyli warunek dobrej reputacji (w praktyce – niekaralności) oraz warunek rzetelności zawodowej, który spełniają posiadacze certyfikatu kompetencji zawodowych.

Sprawdź, zanim podpiszesz

Warto weryfikować zagranicznych kontrahentów, by zminimalizować ryzyko problemów z odzyskaniem zapłaty za fracht. Kolejna odsłona cyklu weryfikacyjnego Transcash.eu dotyczyć będzie sprawdzaniu sytuacji kontrahenta z Rumunii.

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play