Skip to main content

Incoterms dla przewoźników: kompletny przewodnik po regułach 

4 min. czytania

Incoterms to powszechnie stosowane zasady w międzynarodowym handlu, określające warunki dostawy towarów. Choć dotyczą głównie podziału obowiązków i ryzyka pomiędzy kupującym a sprzedającym, to znajomość reguł Incoterms może być przydatna także dla przewoźników drogowych. Sprawdź, jakie są najczęściej stosowane reguły dotyczące międzynarodowych transakcji handlowych i czym różnią się od siebie.

Co to są reguły Incoterms? 

Reguły Incoterms należą do międzynarodowych reguł handlu i mają służyć ułatwieniu zagranicznego obrotu gospodarczego. Sama nazwa tych reguł pochodzi od skrótu angielskich słów International Commercial Terms. Termin Incoterms po polsku oznacza międzynarodowe warunki sprzedaży. Opisywane reguły zostały po raz pierwszy zaprezentowane przez Międzynarodową Izbę Handlową w 1936 r. Zasady aktualizowane są zazwyczaj do 10 lat, a obecnie obowiązują reguły Incoterms opublikowane w 2020 r.

Incoterms dotyczą odpowiedzialności za towar i obowiązku ponoszenia kosztów przez podmioty dokonujące transakcji międzynarodowych. Ponadto wspomniane reguły wpływają m.in. na to, która ze stron porozumienia handlowego zobowiązana jest do wystawienia dokumentacji przewozowej czy opłacenia kosztów transportu. Postanowienia te wpływają więc także na pracę przewoźników drogowych, dlatego warto poznać najczęściej stosowane reguły Incoterms.

Ile jest incoterms?

Występuje 11 reguł Incoterms podzielonych na cztery grupy, które znacznie różnią się od siebie pod względem podziału odpowiedzialności i ryzyka. Pierwszą z nich jest grupa E, do której należy tylko jedna reguła: Incoterms EXW (ang. Ex-works). Jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla sprzedawcy, co wynika z faktu, że całkowita odpowiedzialność za towar spoczywa na kupującym, a obowiązki sprzedającego ograniczają się do wskazania miejsca składowania towaru. 

Grupa Incoterms F składa się z trzech reguł:

  • 👉 Incoterms FCA – ryzyko i odpowiedzialność za przesyłkę przechodzą ze sprzedającego na kupującego w momencie po załadowaniu towaru na środek transportu. Za organizację przestrzeni ładunkowej odpowiada już kupujący.
  • 👉 Incoterms FAS – odpowiedzialność sprzedającego obowiązuje na odcinku od miejsca załadunku do portu macierzystego. Załadunek towaru na statek, a także dalsze procesy transportowe i celne pozostają w gestii kupującego.
  • 👉 Incoterms FOB – podobnie jak w regule FAS kupujący ponosi ryzyko i odpowiedzialność za towar do momentu dotarcia przesyłki do portu, lecz w przypadku Incoterms FOB kupujący przejmuje wspomniane obowiązki w momencie przekroczenia przez przesyłkę burty statku.

Do grupy Incoterms C należą cztery reguły: CFR, CIF, CPT i CIP. Wspólną cechą wszystkich czterech reguł jest to, że sprzedawca zawiera umowę przewozu, pokrywa koszty transportu i organizuje odprawę celną eksportową. Z kolei wszystkie ryzyka i odpowiedzialność zostają przeniesione na kupującego po załadunku towaru. 

Ostatnią grupę Incoterms oznaczono literą D. W jej skład wchodzą trzy następujące reguły Incoterms: DDP, DPU, DAP. Wspólną cechą każdej z nich jest zobowiązanie sprzedającego do dostarczenia towaru do miejsca lub portu przeznaczenia wskazanego przez kupującego. Sprzedawca, stosując reguły Incoterms z grupy D, ponosi wszystkie ryzyka i koszty związane z transportem, a także może być zobowiązany do pokrycia należności celnych i podatkowych. Z kolei kupujący odpowiedzialny jest za przesyłkę dopiero po jej rozładunku we wskazanym miejscu docelowym.

Szukasz zleceń na transport międzynarodowy? Giełda transportowa Trans.eu zapewnia dostęp do tysięcy frachtów każdego dnia.

Co oznacza Incoterm DAP?

Incoterms DAP nakłada na sprzedawcę obowiązek dostarczenia towaru we wskazane przez kupującego miejsce. Do momentu rozładunku to właśnie sprzedający odpowiada za towar i ponosi ryzyka związane np. z jego uszkodzeniem lub kradzieżą. Reguła Incoterms DAP ma zastosowanie do każdego środka transportu, a także może być używana podczas przewozów multimodalnych.

Czym się różni EXW od DAP?

EXW Incoterms ogranicza odpowiedzialność sprzedawcy do wskazania miejsca odbioru towaru przez kupującego. W związku z tym strona sprzedająca nie ponosi kosztów ani ryzyka związanego z procesami transportowymi. Z kolei Incoterms DAP nakłada odpowiedzialność i koszty związane z przewozem w całości na sprzedawcę. Stosowanie tej reguły jest zatem znacznie korzystniejsze dla kupującego, który staje się odpowiedzialny za towar dopiero po jego rozładunku we wskazanym miejscu.

Czy stosowanie Incoterms jest obowiązkowe?

Używanie reguł Incoterms nie jest wymagane prawnie. Co więcej, spedytorzy i przewoźnicy zwolnieni są ze stosowania tych zasad, ponieważ postanowienia te regulują relacje pomiędzy kupującym a sprzedawcą. Znajomość reguł Incoterms jest jednak korzystna dla przewoźnika, m.in. w celu sprecyzowania tego, która ze stron umowy handlowej odpowiada za płatność, przygotowanie dokumentacji czy wykonanie odpraw celnych.

    Napisz do nas:

    Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

    * Pola obowiązkowe

    Masz pytanie?
    Zadzwoń do nas:

    +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

    Loads2GO!
    Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

    App StoreGoogle Play