Wskazówki dotyczące sprawdzania firm z Wielkiej Brytanii zawiera nowa publikacja z cyklu „Jak weryfikować kontrahentów z branży TSL?” wydana przez Transcash.eu. Zawiera opis metod i źródeł pozyskiwania informacji o brytyjskich przedsiębiorstwach, uwzględniając ich specyfikę i zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Osobna sekcja została poświęcona sposobom weryfikacji uprawnień brytyjskich przewoźników i spedytorów.
Specyfika brytyjskich firm
Prawo w Wielkiej Brytanii sprzyja zakładaniu działalności gospodarczej przez wzgląd na bardzo korzystne zasady jej prowadzenia. Kwota wolna od podatku wynosi aż 12,5 tys. funtów, a podatek jest progresywny i uzależniony od przychodu. Niższe są również składki na ubezpieczenie społeczne, a okres na rozliczenie z lokalnym fiskusem wynosi nie 12, a 21 miesięcy. Wśród form działalności gospodarczej dominują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli LTD, które zakładać mogą również cudzoziemcy.
Każde przedsiębiorstwo będące spółką musi dokonać rejestracji w Companies House, czego dowodem jest certyfikat potwierdzający jej powstanie, zawierający numer identyfikacyjny oraz datę jej założenia. Rejestracji firmy musi towarzyszyć osobna rejestracja w HRMC w celach podatkowych. Wśród informacji o brytyjskiej firmie musi znaleźć się jej siedziba, personalia dyrektora i sekretarza oraz udziałowców (które mogą być tożsame), a w przypadku firm transportowych również kierownika transportu (Transport Manager).
Gdzie sprawdzić brytyjską firmę?
Podstawowej wiedzy o brytyjskich spółkach dostarcza Izba Spółek handlowych – Companies House. Gromadzi ona informacje na temat przedsiębiorstw z całego Zjednoczonego Królestwa, tj. Anglii, Walii, Irlandii Północnej oraz Szkocji. Jest odpowiednikiem polskiego KRS i podlega pod Departament ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej. Nie zawiera danych na temat osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (self-employed) ani spółek jawnych (general partnerships).
W ramach weryfikacji warto również sprawdzić rejestr upadłości (każdy z krajów zjednoczonego Królestwa posiada swój własny), jak również zweryfikować numer EORI brytyjskiej firmy, niezbędny do nawiązywania zagranicznych relacji handlowych.
Sprawdzenie firmy z Wielkiej Brytanii można powierzyć również prywatnej wywiadowni gospodarczej, która zrobi to za opłatą. Takie usługi oferują zarówno firmy działające w Polsce, jak i te z brytyjskim rodowodem. Cena i zakres takich usług różnią się w zależności od zakresu informacji i liczby firm, które zamierzasz sprawdzić.
Firma transportowa pod lupą
Działalność transportowa w Wielkiej Brytanii odbywa się na podstawie goods vehicle operator’s licence, znanej jako „O licence”. By ją otrzymać, trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków w stosunku do tych wymaganych w UE. Do najbardziej osobliwych należy konieczność zareklamowania chęci zdobycia licencji i utworzenia centrum operacyjnego swojej firmy w lokalnej gazecie, co musi nastąpić w okresie 3 tygodni przed lub po złożeniu wniosku o wydanie licencji. Publikacja ma dać lokalnej społeczności szanse do wyrażenia sprzeciwu wobec zamiarów potencjalnego przewoźnika, co może stać się podstawą do odmowy wydania licencji.
Spedytorzy w Wielkiej Brytanii nie funkcjonują na podstawie odrębnych przepisów czy licencji, więc w ich wypadku weryfikacja odbywa się na zasadach ogólnych.
Sprawdź kontrahenta, zanim podpiszesz umowę
Współpraca z zagranicznym kontrahentem może być świetnym ruchem dla biznesu, pod warunkiem, że nie pociągnie za sobą kłopotów. By zmniejszyć ryzyko problemów z rzetelnością lub niewypłacalnością, warto dokładnie sprawdzić sytuację firmy przed podpisaniem umowy. Kolejna odsłona cyklu weryfikacyjnego Transcash dotyczyć będzie sprawdzania sytuacji kontrahenta z Czech.