Skip to main content

Jak sprawdzić słowacką firmę? Poradnik Transcash

4 min. czytania

Polaków i Słowaków łączy nie tylko miłość do Tatr, ale również świetne stosunki gospodarcze. W 2023 roku Polska zajęła trzecie miejsce wśród partnerów handlowych tego kraju, ustępując jedynie Niemcom i Czechom, co wskazuje na dynamiczny rozwój współpracy między naszymi państwami. Firmy chcące ją podjąć powinny jednak pamiętać, że dobre stosunki sąsiedzkie nie gwarantują powodzenia w biznesie. Jak sprawdzić firmę ze Słowacji? Odpowiedzi na to pytanie dostarcza najnowsza odsłona poradnika Transcash z cyklu „Jak weryfikować kontrahentów z branży TSL?”.

Kolejna część cyklu Transcash koncentruje się na istotnych aspektach weryfikacji firm ze Słowacji, oferując cenne porady dotyczące metod i źródeł pozyskiwania informacji na ich temat. Proponowane metody uwzględniają specyfikę słowackiego rynku oraz zasady prowadzenia działalności w tym kraju. Publikacja podkreśla kluczowe elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas weryfikacji, w tym szczegółowe wskazówki dotyczące sprawdzania uprawnień przewozowych słowackich firm transportowych, co jest niezwykle ważne dla zapewnienia rzetelności i bezpieczeństwa współpracy z kontrahentami w branży TSL.

Jak działają firmy w Słowacji?

Formy prowadzenia działalności gospodarczej w Słowacji są podobne do polskich, a każdą z nich należy zarejestrować w Słowackim Rejestrze Handlowym. Słowackie przepisy sprzyjają zakładaniu firm, oferując zarówno rodzimym, jak i obcym przedsiębiorcom bardzo korzystnie warunki prowadzenia działalności. Stawka podatku VAT na Słowacji wynosi jedynie 20 proc., niski jest również podatek dochodowy na drugim progu. Przedsiębiorcy z branży TSL zyskują również na braku akcyzy przy zakupie środków transportowych i możliwości zaliczenia pełnej kwoty VAT do kosztów uzyskania przychodu.

Słowackie rejestry gospodarcze

Publiczne rejestry gospodarcze są źródłem najważniejszych informacji na temat firm działających na terenie kraju, co pozwala zweryfikować podstawowe dane na ich temat. W Słowacji najważniejszym z nich jest Obchodný Register, ale trzeba pamiętać, że nie znajdziemy w nim firmowych sprawozdań finansowych, które są cennym źródłem wiedzy o sytuacji przedsiębiorstwa. Te gromadzi inny, ogólnodostępny rejestr, prowadzony przez słowackie Ministerstwo Finansów.
W osobnej bazie znajdują się również informacje o firmach znajdujących się w procesie upadłości lub restrukturyzacji.

Informacje z rejestrów publicznych pozwalają zweryfikować podstawowe informacje o firmie, ale w ich zasobach nie znajdziemy danych związanych z sytuacją finansową. Mowa o zobowiązaniach, długach czy zdolności kredytowej. Takich informacji mogą dostarczyć prywatne wywiadownie gospodarcze, które weryfikują firmy na zlecenie. Na podstawie zgromadzonych przez nie danych wywiadownia ocenia ryzyko współpracy pod kątem niewypłacalności i przedstawia je na skali, co pozwala ocenić status potencjalnego partnera biznesowego. Wśród słowackich podmiotów tego typu na uwagę zasługują Finstat.sk, czyli platforma analityczna skupiona na firmowych finansach oraz Foaf.sk, która oferuje rozbudowane informacje na temat osób powiązanych z przedsiębiorstwem.

Słowacka firma transportowa pod lupą

Działalność transportową w Słowacji wykonuje się po uzyskaniu licencji na przewóz. Można ją zdobyć na dwa sposoby: w siedzibie władz danego regionu lub składając wniosek przez portal usług elektronicznych www.jiscd.sk. Wśród kwestii, które wyróżniają słowackie przepisy licencyjne, znajduje się konieczność posiadania odpowiedniej przestrzeni do parkowania i konserwacji pojazdów. Jej powierzchnia musi liczyć minimum 60m2 na każdy pojazd należący do firmy.

Chętni do prowadzenia działalności spedycyjnej również muszą zdobyć licencję, której uzyskanie wymaga między innymi potwierdzenia doświadczenia w branży. Założenie firmy tego typu na własny rachunek wiąże się z koniecznością skończenia studiów wyższych lub zdobycia stosownego doświadczenia w roli pracownika, lub kierownika firmy o profilu spedycyjnym.

Noworoczne postanowienie? Weryfikacja kontrahenta

Sprawdzenie kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy może uchronić przedsiębiorcę przed wieloma problemami, a w szczególności trudnościami na tle uzyskania zapłaty na wykonane zlecenie. Na stronie Transcash znaleźć można poradniki ułatwiające weryfikację firm z krajów takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Francja czy Czechy.

    Napisz do nas:

    Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

    * Pola obowiązkowe

    Masz pytanie?
    Zadzwoń do nas:

    +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

    Loads2GO!
    Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

    App StoreGoogle Play