Weryfikacji firm z Bułgarii poświęcony został najnowszy poradnik Transcash.eu z serii dotyczącej sprawdzaniu zagranicznych firm z branży transportowej. Publikacja zawiera porady z zakresu metod i źródeł pozyskiwania informacji o bułgarskich firmach, uwzględniające ich specyfikę i zasady prowadzenia działalności. Twórcy poradnika położyli szczególny nacisk na rady dotyczące weryfikacji uprawnień przewozowych bułgarskich firm transportowych.
Jak działa firma z Bułgarii?
Każda bułgarska spółka musi zostać zarejestrowana w Agencji ds. Rejestracji działającej przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Właśnie ta instytucja nadaje numer EIK, będący odpowiednikiem polskiego numeru REGON. Wśród najpopularniejszych rodzajów bułgarskich spółek znajdują się spółka z o.o. (po bułgarsku – OOD), spółka akcyjna (AD), spółka jawna (SD) oraz spółka komandytowa (KD).
Do zakładania działalności w Bułgarii zachęca wyjątkowo przychylny przedsiębiorcom system podatkowy. Tutejszy podatek CIT wynosi jedynie 10 proc., a VAT – 20 proc. Od stycznia 2025 roku limit rejestracji dla bułgarskich podatników VAT wynosi 166 tys. bułgarskich lewów, czyli równowartość 85 tys. euro. Stosunkowo niskie są również inne obciążenia podatkowe, takie jak podatek od nieruchomości czy PPC od umowy sprzedaży.

Bułgarskie rejestry gospodarcze – publiczne i prywatne
Publiczne rejestry gospodarcze oferują podstawowe informacje o firmach zarejestrowanych w Bułgarii. Dostęp do zawartych w nich informacji jest bezpłatny, ale trzeba pamiętać, że język bułgarski charakteryzuje nie tylko odrębne brzmienie, ale też alfabet, w tym wypadku cyrylica. To istotne zwłaszcza w przypadku dokumentów – wiele danych jest dostępnych wyłącznie w formie skanów, których nie można przetłumaczyć z poziomu wyszukiwarki.
Oficjalny organ rejestrowy, czyli bułgarski rejestr działalności gospodarczej, jest odpowiednikiem polskiego KRS. Gromadzi informacje na temat podmiotów gospodarczych pochodzące z lokalnych sądów. Organem odpowiedzialnym za bazę jest Agencja ds. Rejestrów działająca przy Ministerstwie Sprawiedliwości.
Dane z rejestrów publicznych umożliwiają potwierdzenie podstawowych informacji o firmie, jednak nie zawierają szczegółów dotyczących jej sytuacji finansowej. Chodzi tu o kwestie takie jak zobowiązania, zadłużenie czy zdolność kredytowa oparta na danych bankowych. Tego rodzaju informacje mogą być dostarczone przez prywatne wywiadownie gospodarcze, które na zlecenie dokonują weryfikacji firm. W poradniku znajdziecie opis działania kilku z nich, mających siedziby zarówno w Bułgarii, jak i w Polsce.
Weryfikacja bułgarskiej firmy transportowej
Prowadzenie działalności transportowej w Bułgarii opiera się na filarach podobnych do polskich – podstawą jest rejestracja firmy i zdobycie licencji. Firmy spedycyjne w Bułgarii nie potrzebują odrębnej licencji – prowadzą działalność na zasadach ogólnych.
Tutejsze prawo nie wymaga specjalnych uprawnień od firm zajmujących się krajowym transportem towarów pojazdami o masie do 3,5 tony. W każdym innym wypadku konieczna jest licencja wydawana przez Agencję Wykonawczą „Automobile Administration”. Jej wydanie trwa około 20 dni. Ważność i aktualność licencji transportowej bułgarskiego przewoźnika jest możliwe na stronach tego samego podmiotu.
Sprawdź firmę, zanim podpiszesz umowę
Seria poradników o weryfikacji autorstwa Transcash.eu dostarcza podstawy wiedzy niezbędnej do sprawdzenia zagranicznej firmy przed rozpoczęciem współpracy. Na stronie Transcash.eu w sekcji „Poradniki” znajdziesz rady dotyczące sprawdzania 10 europejskich firm.