Poradnik z cyklu „Jak weryfikować kontrahentów z branży TSL?” dostarcza porad i narzędzi przydatnych przy sprawdzaniu wiarygodności rumuńskich firm. Szczególny nacisk położono na weryfikację uprawnień umożliwiających prowadzenie działalności transportowej i spedycyjnej w tym kraju.
Najpopularniejsza działalność w Rumunii
Rumuński system gospodarczy sprzyja przedsiębiorcom, którzy chcą założyć swoje oddziały w tym kraju. Jednym z koronnych argumentów za taką decyzją jest wyjątkowo przyjazny system podatkowy – stawka wynosi 16 proc. niezależnie od typu prowadzonej działalności.
Spośród wyżej wspomnianych form największą popularnością cieszy się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli SRL. Ma ona osobowość prawną, pozwalającą na zwieranie umów i zaciąganie zobowiązań i jest zarządzana przez administratorów będących wspólnikami. We wspomnianym rejestrze handlowym znajduje się informacja o osobach ją reprezentujących.
Rumuńskie rejestry i wywiadownie gospodarcze
W Rumunii działa jeden publiczny rejestr gospodarczy – Krajowe Biuro Rejestru Handlowego (Oficiul National al Registrului Comertului), które dostarcza podstawowych informacji na temat firm zarejestrowanych w tym kraju i podlega tamtejszemu Ministerstwu Sprawiedliwości. Jego zadaniem jest rejestracja i udostępnianie informacji na temat tamtejszych podmiotów gospodarczych. Od 2011 roku większość spraw związanych z działalnością rejestru można załatwiać online.
Alternatywą wobec publicznych rejestrów są komercyjne wywiadownie gospodarcze, oferujące usługi weryfikacji za opłatą. Dane w tworzonych przez nie raportach w dużej mierze pokrywają się z tymi dostępnymi powszechnie, ale dodatkowe informacyjnej pozwalają przedstawić działalność firmy w sposób bardziej kompleksowy i zrozumiały. Większość wywiadowni ma również własny system ratingowy, który pozwala wystawić firmie ocenę w zastosowanej skali na podstawie danych dostępnych na jej temat. Informacji o rumuńskich firmach warto szukać w tamtejszych wywiadowniach, takich jak Risco.ro czy Termene.
Rumuńska firma transportowa pod lupą
Wykonywanie działalności spedycyjnej w Rumunii również wymaga posiadania stosownej licencji wydawanej przez ARR. Jej nazwa może być myląca, ponieważ w tłumaczeniu na polski brzmi „licencja na działalność związaną z transportem drogowym – działalność polegająca na pośrednictwie przy zarobkowym transporcie drogowym”. Kryteria jej przyznania są podobne jak w przypadku standardowej licencji transportowej, włącznie z koniecznością posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych przez co najmniej jednego z pracowników lub właścicieli firmy. Różnice dotyczą kwestii finansowych – posiadacz licencji spedycyjnej musi wykazać, że jego kapitał i rezerwy finansowe wynoszą przynajmniej 50 tys. euro. Licencja spedycyjna w Rumunii jest dokumentem czasowym, wydawanym na okres pięciu lat.
Sprawdź kontrahenta, zanim podpiszesz umowę
Nawet najlepiej brzmiącą ofertę współpracy nie można przyjmować bezkrytycznie. Intratny kontrakt może stracić blask, jeśli okaże się, że zawarcie go proponuje firma z przeszłością pełną długów i podejrzanych transakcji. Od potencjalnych problemów uchroni Cię weryfikacja, na własną rękę lub z pomocą specjalistycznych firm.
Kolejna odsłona cyklu weryfikacyjnego Transcash dotyczyć będzie sprawdzania sytuacji kontrahenta z Wielkiej Brytanii.