Skip to main content

Wymiana tachografów w transporcie międzynarodowym. Przewoźnicy muszą się spieszyć.

3 min. czytania

Tylko do 31 grudnia br. przewoźnicy wykonujący transport międzynarodowy w Europie mają czas na wymianę najstarszych tachografów - a więc analogowych i G1 - na inteligentne drugiej generacji. Po tym czasie, jeśli służby kontrolne wykryją, że używane jest niewłaściwe urządzenie, firmie transportowej grozi wysoka kara finansowa, a w niektórych krajach nawet więzienie.

Przypomnijmy, obowiązek wymiany tachografu na inteligentne urządzenie drugiej generacji (G2V2) dotyczy pojazdów, które wykorzystywane są w przewozach międzynarodowych na terenie Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Za jazdę z nieodpowiednim tachografem grożą surowe kary. 

Ich wysokość zależy od przepisów w poszczególnych krajach, stąd różnice w niektórych przypadkach są spore. Poniżej prezentujemy wysokość kar nakładanych w wybranych krajach europejskich.

tachografy drugiej generacji
Polska

Wykorzystywanie niewłaściwego tachografu zagrożone jest karą administracyjną w wysokości 12 tys. złotych (10 tys. zł dla firmy transportowej i 2 tys. dla zarządzającego transportem). Ponadto, wobec stwierdzenia braku wymaganego urządzenia, zostaje zatrzymany dowód rejestracyjny pojazdu z warunkowym dopuszczeniem go do ruchu maksymalnie na 7 dni – dodaje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.  

Przestrzega on ponadto, że ,,po upływie tego terminu z powodu niespełniania określonych warunków technicznych pojazd nie będzie dopuszczony do dalszej jazdy”. Co więcej, ,,brak wymiany tachografu w odpowiednim czasie może być również rozpatrywany w kategoriach badania dobrej reputacji”.

Hiszpania

Tutaj nakładany jest mandat w wysokości 2001 euro. Pojazd może zostać zatrzymany do czasu montażu właściwego tachografu. 

Francja

Za brak nowego tachografu grozi mandat do 30 tys. euro, a nawet rok więzienia. Pojazd zostaje zatrzymany do czasu rozwiązania problemu.

Włochy

Za brak nowego tachografu grozi mandat w wysokości od 866 do 3464 euro. Kierowcy może także stracić prawo jazdy do 3 miesięcy. Co więcej, właściciel ciężarówki może dostać mandat w wysokości od 831 do 3328 euro.

Niemcy

Za brak inteligentnego tachografu drugiej generacji nakładany jest mandat w wysokości 1,5 tys. euro.

Litwa

Na kierowcę nakładana jest grzywna w wysokości od 350 do 600 euro. Z kolei osobie prawnej lub podmiotowi odpowiedzialnemu (właściciel firmy) grozi kara w wysokości od 900 do 1,7 tys. euro. Co więcej, pojazdem tym nie będzie można kontynuować jazdy do czasu wymiany tachografu i przeprowadzenia weryfikacji stanu technicznego.

Wielka Brytania

Grzywna za brak nowego tachografu wynosi 300 funtów.

Irlandia

Grzywna nakładana jest w trybie uproszczonym, w wysokości 5 tys. euro. Możliwe jest również pozbawienie wolności na okres nieprzekraczający 6 miesięcy. Funkcjonariusze Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) mogą także zażądać od kierowcy lub przewoźnika przetransportowania pojazdu do warsztatu, aby zweryfikować zgodność tachografu z przepisami.

Europejskie stowarzyszenia przewoźników, producenci tachografów oraz firmy zajmujące się wymianą urządzeń przyznają, że w dalszym ciągu zainteresowanie nowymi inteligentnymi tachografami drugiej generacji jest niewielkie. Dlaczego przewoźnicy nie kwapią się z wypełnieniem obowiązku, który nałożyły na nich władze unijne? Ile kosztuje i zajmuje czasu sama wymiana? Czym najnowsze urządzenie różni się od dotychczas stosowanych? Na te pytania i wiele innych znajdziecie odpowiedzi w poradniku przygotowanym przez redakcję Trans.info.

Współpraca redakcyjna: Marek Szymański

wymiana tachografów

    Napisz do nas:

    Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

    * Pola obowiązkowe

    Masz pytanie?
    Zadzwoń do nas:

    +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

    Loads2GO!
    Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

    App StoreGoogle Play