Skip to main content

Zarządzanie transit time: przydatne wskazówki dla firm transportowych

5 min. czytania

Transit time to jeden z istotnych parametrów transportu drogowego. Czasu tranzytu wpływa na wysokość stawek transportowych oraz sposoby przewozu przesyłek. Na podstawie transit time często planowane są dalsze czynności związane z przewożonym towarem. Sprawdź, jakie czynniki mają szczególny wpływ na czas tranzytowy w transporcie drogowym.

Co to jest transit time?

Transit time oznacza czas potrzebny na dostarczenie nadanej przesyłki do miejsca docelowego. Jest liczony od momentu odbioru towaru i określa się go zazwyczaj w godzinach bądź dniach. Transie time po polsku to po prostu czasu tranzytu. Parametr ten jest istotny zarówno dla zleceniodawcy, jak i dla przewoźnika. Na podstawie wskazanego transit time podmiot zlecający transport może poinformować odbiorcę o tym, kiedy przesyłka do niego dotrze. Z kolei przewoźnik dzięki oszacowaniu czasu tranzytowego może zaplanować kolejne czynności dla swojej ciężarówki.

Innym popularnym skrótem związanym bezpośrednio z transit time jest ETA, czyli szacowany czas przyjazdu ciężarówki do miejsca docelowego (ang. Estimated Time of Arrival). Ten parametr z kolei wskazuje się w formie konkretnej daty, godziny lub łącznie obu tych czynników.

Co wpływa na czas tranzytu?

W transporcie drogowym istnieje wiele czynników wpływających na czas tranzytowy. Przeanalizowanie poniższych zmiennych pozwala łatwiej i precyzyjniej ustalić transit time przesyłki:

  • 👉 Odległość pomiędzy miejscem załadunku i dostawy – im większy dystans, tym dłuższy czas tranzytu.
  • 👉 Rodzaj transportu – transporty całopojazdowe (FTL) zazwyczaj mają znacznie krótszy czas tranzytu niż przesyłki częściowe (LTL). Wynika to m.in. z większej liczby czasochłonnych czynności związanych z poszczególnymi załadunkami i dostawami towarów. Ponadto ciężarówki wykonujące transporty LTL często pokonują większe dystanse od pojazdów FTL poruszających się bezpośrednio z miejsca załadunku do punktu dostawy.
  • 👉 Dopuszczalna masa całkowita (DMC) środka transportu – kierowcy pojazdów o DMC do 3,5 tony do 30 czerwca 2026 r. nie są zobowiązani do korzystania z tachografów. Jednak już od 1 lipca przyszłego roku ich czas pracy będzie ściśle ewidencjonowany, tak samo, jak u prowadzących pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony. 
  • 👉 Ograniczenia ruchu drogowego – takie jak np. świąteczne lub wakacyjne zakazy ruchu ciężarówek. Ograniczenia czasowe dotyczą zazwyczaj pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony.
  • 👉 Warunki atmosferyczne – nagłe załamania pogody lub klęski żywiołowe mogą znacznie wydłużyć czas tranzytowy.
  • 👉 Odprawy celne – w przypadku eksportu lub importu towarów z krajów trzecich do Unii Europejskiej niezbędne jest dokonanie odprawy celnej. Czas przebiegu tych czynności jest bardzo zróżnicowany. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy występują braki w dokumentacji lub zostaną wykryte nieprawidłowości, czas trwania odpraw celnych może znacznie się wydłużyć, co wpływa na wydłużenie transit time.
  • 👉 Infrastruktura drogowa i natężenie ruchu – czas tranzytu zazwyczaj jest krótszy, gdy trasa biegnie przez kraje z rozwiniętą siecią autostrad i dróg ekspresowych. Jednak w obszarach o dużym natężeniu ruchu nawet wielopasmowe drogi nie zapobiegają powstawaniu zatorów drogowych, które wpływają na dłuższy transit time.

Jak określić i kontrolować transit time?

Precyzyjne określenie transit time w logistyce jest szczególnie istotne. Na podstawie tej informacji planowane są czynności rozładunkowe, a w niektórych przypadkach także procesy produkcyjne. Obliczenie czasu tranzytu zazwyczaj leży w gestii przewoźnika, choć zleceniodawca może określić swoje warunki dotyczące transit time. Dla przykładu giełda transportowa Trans.eu umożliwia wskazanie konkretnej godziny dostawy już na etapie wystawiania oferty. Dzięki temu przewoźnik po samym zapoznaniu się z propozycją frachtu może ocenić, czy jest w stanie dotrzymać wskazanego terminu dostawy.

Określenie transit time polega na obliczeniu, ile czasu zajmie ciężarówce pokonanie dystansu pomiędzy adresem załadunku a miejscem dostawy. W tym celu można skorzystać z map przeznaczonych dla ciężarówek, które uwzględniają aktualny ruch drogowy. Sytuacja może zmienić się jednak w czasie wykonywania transportu np. z powodu zatoru drogowego, wypadku czy nagłej gołoledzi lub znacznych opadów atmosferycznych. Na szczęście coraz więcej pojazdów ciężarowych używanych w transporcie międzynarodowym wyposażonych jest w nadajniki GPS, które często połączone są z systemami telematycznymi. Korzystanie z tych rozwiązań pozwala nie tylko stale monitorować położenie auta, lecz także w razie potrzeby zmienić trasę przejazdu, aby dotrzymać założonego transit time.W precyzyjnym określaniu oraz kontrolowaniu transit time pomocnym narzędziem jest Asystent Planowania Trasy dostępny na Platformie Trans.eu. To rozwiązanie pozwala na wyznaczanie optymalnych tras transportowych, uwzględniając aktualne ograniczenia drogowe, strefy ekologiczne, opłaty drogowe oraz przewidywany czas przejazdu. Dzięki integracji z systemami telematycznymi przewoźnik ma możliwość bieżącego monitorowania warunków drogowych i dynamicznego dostosowywania trasy w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak korki czy zamknięcia dróg. Funkcja ta pozwala nie tylko na minimalizację opóźnień, ale również na efektywne zarządzanie kosztami transportu oraz poprawę terminowości dostaw.

    Napisz do nas:

    Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

    * Pola obowiązkowe

    Masz pytanie?
    Zadzwoń do nas:

    +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

    Loads2GO!
    Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

    App StoreGoogle Play