Skip to main content

Ładunki na wyciągnięcie ręki. Czy technologia pomoże ograniczyć puste powroty?

5 min. czytania

Aplikacja Loads2Go umożliwia mobilny dostęp do giełdy Trans. Oznacza to, iż szeroki wybór ładunków i możliwości negocjowania stawek mamy we własnej kieszeni. To może pozwolić na zmniejszenie pustych przebiegów i bardziej efektywne zdobywanie ładunków.

Przewoźnicy każdego dnia walczą o przetrwanie w czasach rosnących kosztów i coraz bardziej konkurencyjnego rynku. Muszą zachować elastyczność, rozwijać się, reagować na nowe wyzwania o jakich nikomu jeszcze kilka lat temu się nie śniło. Na coraz bardziej wymagającym rynku o sukcesie, ba, nawet o przetrwaniu decydują w coraz większym stopniu detale i niuanse. Każda nawet najmniejsza rzecz, która pomaga usprawnić pracę organizacji, kierowcy, każde nowe narzędzie pozwalające zaoszczędzić czas, o którym wiadomo, że jest pieniądzem, może się okazać różnicą w być albo nie być.

Takim narzędziem może być dla przewoźników aplikacja Loads2GO! Aplikacja ta jest, według słów Krzysztofa Napartego, product managera z Trans.eu, odpowiedzialnego za jej rozwój, „mobilną wersją platformy Trans.eu”. Mobilną czyli dostępną na telefonie w każdej chwili, w jakimkolwiek miejscu się znajdujemy (bo dziś chyba nikt nie rozstaje się ze swoim telefonem) i kiedy mamy czas. Oznacza to tyle, że ładunki mamy cały czas pod ręką gdziekolwiek się znajdujemy.

Wygoda i prostota

Według danych organizacji Transport i Logistyka Polska (TLP), firmy zatrudniające poniżej 10 osób to ponad 90 proc. wszystkich przewoźników w Polsce. Połowa firm transportowych to firmy zatrudniające 1 kierowcę. Oznacza to, iż bardzo często właściciel firmy jest także kierowcą przez większość czasu znajdującym się w trasie.

Nie dość, że musi dbać o terminy i skupiać się na dostarczeniu ładunku, to musi także zarządzać firmą i walczyć o kolejne ładunki. Sprawdzanie maila lub giełdy na laptopie rano i wieczorem może oznaczać, iż kolejne zlecenia umkną takiemu przedsiębiorcy sprzed nosa.

Krzysztof Naparty mówi, że przeciętny użytkownik aplikacji korzysta z niej przez 20-30 minut dziennie. Niby nie tak długo, ale dla porównania statystyczny mały przewoźnik z giełdy Trans.eu w wersji online korzysta raptem 2-3 razy w tygodniu. Łatwo porównać, że przez pół godziny codziennie umożliwi pozyskanie nowych zleceń, które przy średnim korzystaniu z wersji desktopowej, po prostu byłyby przez niego niezauważone. Dzięki stałemu dostępowi do giełdy nasz przeciętny właściciel firmy transportowej może być równocześnie i kierowcą i menedżerem.

W aplikacji bowiem oferty pojawiają się same. I co więcej Loads2Go! za pomocą powiadomienia push informuje o pojawieniu się ładunków spełniających kryteria zdefiniowane według filtrów wyszukiwania.

To samo zresztą dotyczy także prowadzenia negocjacji z klientem. Te można rozpocząć po pojawieniu się oferty frachtu dzięki wbudowanemu w aplikację komunikatorowi. Nie musimy wcale czekać aż druga strona odpowie. Powiadomienia push poinformuje nas także o otrzymaniu wiadomości. De facto oznacza to, iż nie musimy dzwonić i wysyłać maili aby zawrzeć transakcje – cały proces można załatwić kilkoma kliknięciami. To według Napartego, obok bieżącego dostępu do ofert, jest główną zaletą wskazywaną przez użytkowników.

Co istotne, aplikacja jest w pełni zsynchronizowana z platformą Trans.eu. Oznacza to, iż jakiekolwiek czynności podjęte w aplikacji widoczne są na desktopie i odwrotnie. W ramach abonamentu te same filtry zapisane są na wszystkich naszych urządzeniach – i tych stacjonarnych i tych mobilnych. Więc jeśli przykładowy właściciel jednoosobowej firmy wyruszy w trasę, będzie miał w telefonie dostęp do tych samych ofert i wiadomości, które ma na laptopie.

Sposób na puste przebiegi

Co więcej, aplikacja Loads2GO! może być bardzo pomocna w unikaniu zmory przewoźników jaką są puste powroty. A to palący problem w skali całej Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, w 2020 r. około jedną piątą pracy przewozowej w UE stanowiły puste przebiegi – 24 proc. w transporcie krajowym i 13 proc. w międzynarodowym.

W przypadku Polski wygląda to tak, iż 22 proc. pracy przewozowej odbywa się bez ładunku, z czego aż 33 proc. w transporcie krajowym. Co trzeci przejazd na pusto to straszne marnotrawstwo, także z punktu widzenia czasu pracy kierowców. Kierowców, których jak wiemy brakuje na rynku i którzy powinni być możliwie jak najbardziej efektywnie wykorzystywani.

Z tej perspektywy fakt, że mamy dostęp do giełdy i ofert praktycznie w kieszeni sprawia, iż możemy w każdej chwili zaplanować powrót tak, by po drodze załadować naszą ciężarówkę. Dostęp przez całą dobę do ofert frachtów może znacząco pomóc w kompletowaniu zamówień na bieżąco (a nie kilka razy w tygodniu), by zapobiegać pustym przewozom. Aplikacja to więc nie tylko oszczędność czasu, ale także okazja do dodatkowego zarobku i ograniczenia kosztów.

Dodatkowo, funkcja geolokalizacji w aplikacji sprawia, iż nie dość, że możemy załatwiać transakcje będąc w trasie, to jeszcze mamy potencjalny dostęp do interesujących nas ładunków znajdujących się w naszej okolicy (funkcja „znajdź po trasie”).

Obecnie aktywni użytkownicy aplikacji stanowią, według Napartego, ok. 40-50 proc. wszystkich użytkowników giełdy. Docelowo, w ciągu 2-3 lat, Krzysztof Naparty spodziewa się, iż większość ruchu na giełdzie odbywać się będzie właśnie za pośrednictwem Loads2Go! To daje nadzieję na efektywne wykorzystanie mocy przewozowych przez regularny dostęp do ofert ładunków.

Nowości i bezpieczeństwo

Choć według product managera z Trans.eu, przewoźnicy i kierowcy najbardziej podkreślają wagę dostępu do ofert i zalety komunikatora, aplikacja cały czas jest rozbudowywana o nowe funkcje.
Loads2Go! zawiera także najnowsze rozwiązanie dostępne na giełdzie Trans – a mianowicie giełdę prywatną, do której spedytor zaprasza swoich zaufanych przewoźników. Jeśli masz takiego zaufanego spedytora, oferty od niego przeznaczone dla jego wybranych przewoźników pojawiać się będą także w Twoim telefonie.

Aplikacja zapewnia także dostępną na giełdzie Trans.eu funkcję, która pozwala sprawdzić czy nasz kontrahent jest rzetelnym płatnikiem. Loads2GO! pozwala na szybkie i łatwe przeglądanie nie tylko szczegółów samej oferty, ale także danych o firmie i ocen danego zleceniodawcy, w tym ocen TransRisk – niezależnego wskaźnika wiarygodności płatniczej.

Aplikacja jest darmowa dla użytkowników platformy Trans.eu. Działa to też w drugą stronę, można ściągnąć aplikację i przez nią zarejestrować się na platformie. Dostępna jest zarówno na urządzeniach z systemem Android jak i iOS.

Więcej szczegółów i wizualizacji, a także linki do ściągnięcia aplikacji dostępne są pod adresem: https://www.loads2go.eu/

Masz pytanie?
Zadzwoń do nas:

+48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

Loads2GO!
Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

App StoreGoogle Play