Na czym polega weryfikacja kontrahenta?
Nawiązywanie relacji biznesowych z nowymi zleceniodawcami jest niezbędne w celu zwiększenia portfela klientów firmy transportowej. Warto jednak zawsze pamiętać o sprawdzeniu kontrahenta przed rozpoczęciem współpracy. Dzięki temu przewoźnik może uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Zwłaszcza że pomimo coraz większej dostępności narzędzi umożliwiających weryfikację kontrahentów na rynku wciąż nie brakuje nieuczciwych firm. Gdy oferta nowego zleceniodawcy wydaje się zbyt korzystna, powinno to wzbudzić czujność. Współpraca z niewypłacalnym lub nastawionym na wyłudzenie usług transportowych podmiotem może mieć bardzo negatywne skutki dla firmy przewozowej.
Weryfikacja kontrahenta w transporcie drogowym polega na wykonaniu szeregu czynności, które mają na celu ustalenie wiarygodności i sytuacji finansowej zleceniodawcy. Sporo użytecznych danych na temat polskich i zagranicznych kontrahentów można znaleźć w państwowych bazach danych, takich jak:
- 👉 Rejestry przedsiębiorstw – w Polsce służą do tego strony rządowe: CEiDG, KRS i REGON. Większość krajów członkowskich UE również bezpłatnie udostępnia dane ze swoich rejestrów przedsiębiorstw.
- 👉 Rejestr płatników podatku VAT – na terenie Polski sprawdzenie kontrahenta VAT możliwe jest np. na białej liście płatników tego podatku. Z kolei w celu weryfikacji kontrahenta unijnego warto sprawdzić dane zawarte w serwisie VIES.
- 👉 Wykaz podmiotów posiadających licencje transportowe – w Polsce rejestr licencji transportowych dostępny jest w serwisie KREPTD. Wiele unijnych krajów prowadzi podobne strony internetowe, na których można znaleźć wykazy licencji transportowych.
Szczegółowe sprawdzenie kontrahenta zagranicznego lub krajowego pod względem wypłacalności oferowane jest przez firmy zajmujące się wywiadem gospodarczym, takie jak Coface, Creditreform, czy Dun&Bradstreet. Usługi tego typu są zazwyczaj płatne, lecz wydatek poniesiony na raport o kontrahencie stanowi często niewielki procent wysokości frachtu. Dlatego zwłaszcza przed podjęciem zleceń spotowych o znacznej wartości czy podpisaniu kontraktu transportowego warto sięgnąć po płatne sprawdzenie kontrahenta.
- 👉 Przeczytaj też: Jak zawierać bezpieczne transakcje? Wskazówki dla przewoźnika
Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Giełda transportowa Trans.eu oferuje wiele rozwiązań ułatwiających sprawdzenie kontrahenta unijnego i krajowego. Informacje dotyczące ocen każdej firmy zarejestrowanej na giełdzie transportowej można łatwo zweryfikować, klikając nazwę firmy w okienku komunikatora. Strona z podstawowym informacjami o firmie zawiera pole: wiarygodność płatności, w którym można znaleźć wskaźnik Trans Risk zawierający pięciostopniową skalę określającą zwyczaje płatnicze i sytuację finansową przedsiębiorstwa. Natomiast obok znajduje się pole o nazwie status płatności, które wskazuje, ile transakcji zawartych na giełdzie opłacono w terminie, z opóźnieniem lub wystąpiły problemy z zapłatą.
W kolejnej zakładce na stronie użytkownika giełdy Trans.eu wyświetlane są oceny wystawione przez kontrahentów. W górnej części znajdują się oceny płatności, które wyświetlane są także na głównej stronie użytkownika. Natomiast poniżej można znaleźć ocenę ogólną oraz pojedyncze noty wystawione m.in. przez wcześniejszych zleceniobiorców. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat współpracy można skontaktować się z osobami, które oceniły współpracę ze sprawdzanym kontrahentem.
- 👉 Przeczytaj także: Gdzie zweryfikować spedycję przed rozpoczęciem współpracy
Jak sprawdzić kontrahenta, czy nie jest dłużnikiem?
Sprawdzenie kontrahenta po NIP w bazach dłużników pozwala szybko zweryfikować rzetelność płatniczą. Do popularnych rejestrów gromadzących dane na temat przeterminowanych płatności należą m.in. Krajowy Rejestr Długów (KRD) i BIG Infomonitor. Weryfikacja kontrahenta w zewnętrznych bazach dłużników zazwyczaj jest płatna.
Jak zweryfikować zagranicznego kontrahenta?
Jedną z podstawowych czynności przed rozpoczęciem współpracy z unijnym przedsiębiorstwem jest weryfikacja kontrahenta VAT w bazie VIES. W przypadku zagranicznych użytkowników giełdy Trans.eu warto skorzystać z informacji dostępnych w serwisie. Pomocne mogą być także opinie Google, ponieważ w przypadku opóźnień w płatnościach wiele firm zostawia tam informacje na ten temat.
Jak sprawdzić firmę transportową?
Czasem przewoźnik musi skorzystać z usług innej firmy transportowej, np. z powodu awarii pojazdu lub braku możliwości załadunku własną ciężarówką. W takim przypadku należy sprawdzić dane zawarte w rządowych rejestrach, informacje o użytkowniku giełdy Trans.eu oraz koniecznie zweryfikować polisę OCP przewoźnika. W tym celu wystarczy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym telefonicznie lub mailowo. W niektórych przypadkach konieczne może być uzyskanie pisemnej zgody na sprawdzenie danych od przewoźnika. Coraz więcej ubezpieczalni umożliwia szybką weryfikację polis na swoich stronach internetowych.