Finanse branży pod lupą
Finansowy Indeks Branży TSL został stworzony przez Transcash.eu, dostawcę usług finansowych dla transportu. Raport jest barometrem nastrojów branży oraz najbardziej palących kwestii, które kształtują realia funkcjonowania na rynku transportowym w Polsce.
W stronę stabilizacji
Zgodnie z badaniem Transcash, sytuacja firm z sektora TSL pozostaje stosunkowo stabilna. Według 45% respondentów, ich kondycja biznesowa nie zmieniła się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, podczas gdy jedynie 17 proc. odnotowało poprawę. Z kolei 38% uczestników badania wskazało na pogorszenie swojej sytuacji finansowej.
Największe problemy branży? Wysokie koszty i późne płatności
Największym wyzwaniem dla przewoźników, jest wzrost kosztów związanych z zatrudnieniem (potwierdza to 21% firm) oraz opóźnienia w regulowaniu płatności, na które zwróciło uwagę 20% ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazło się obniżenie stawek i wzrost opłat drogowych, co jest tożsame z wnioskami ogólnymi dla branży, podobnie jak wskazania na kolejność spłaty zobowiązań.
Rosnące koszty operacyjne wpływają na to, w jaki sposób firmy planują swoje wydatki. Priorytetowo traktowane są płatności na rzecz instytucji państwowych i finansowych, co pozwala utrzymać działalność i generować przychody.
Zauważyliśmy znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności, szczególnie w kilku kluczowych obszarach. Jednym z nich są podwyżki opłat drogowych w wielu krajach europejskich, które miały duży wpływ na zwiększenie wydatków. Największy wzrost odnotowano w Niemczech (o 84%), Czechach (o 43%), na Węgrzech (o 42%) i we Włoszech (o 16%). Choć Słowacja również podniosła opłaty o 50%, ich wartość nominalna pozostaje nadal na stosunkowo niskim poziomie. W tym roku TVM przeznacza o 29% wyższe środki na opłaty drogowe w porównaniu do ubiegłego roku.
Dorota Kiel-Kania, Kierownik Działu Finansowego w TVM Transport & Logistics
Sprawdź 👉 Jak obniżyć koszty w transporcie – pobierz darmowy e-book
Czy branża korzysta z zewnętrznego finansowania?
Wysokie koszty sprawiają, że przedsiębiorcy z branży TSL jako ogół są umiarkowanie zainteresowani zewnętrznym finansowaniem. Z badania Transcash wynika, że korzysta z niego 54% firm, najczęściej wybierając faktoring, kredyty obrotowe czy leasing. Mniej popularne są natomiast skonto i tradycyjny kredyt bankowy. Po zewnętrzne finansowanie znacznie chętniej sięgają przewoźnicy (68% wskazań), wśród spedycji korzystanie z niego zadeklarowało jedynie 35% ankietowanych.
30 dni na płatność – tego chce branża TSL
Finansowy Indeks Branży TSL porusza również kwestię terminów płatności, w tym zmian w prawie mających skrócić obecne, bardzo długie terminy. Badani potwierdzili, że 60 dni na płatność to wciąż najpopularniejszy termin widniejący na fakturach, a mimo to większość firm, zwłaszcza przewozowych, otrzymuje zapłatę po jego upływie. Przewoźnicy zapytani o to, ile ich zdaniem powinny wynosić terminy płatności w branży, ankietowani wskazali na przedział między 14 a 21 dni.
Finansowy Indeks Branży TSL – pierwszy z serii
Finansowy Indeks Branży TSL 2024 autorstwa Transcash rozpoczyna cykl publikacji poświęconych branżowym budżetom, które będą powtarzane co 6 miesięcy. To pozwoli poznać dynamikę zmian w polskiej branży transportowej, z uwzględnieniem czynników, które na bieżąco kształtują finanse firm z sektora.