Skip to main content

Inwestycje w ekologię? Przewoźnicy nieufni

3 min. czytania

Część firm będzie miała problemy z utrzymaniem, ale Ci którzy przetrwają trudny czas staną się silniejsi.

Prezentowany artykuł jest jednym z komentarzy eksperckich zawartych w raporcie “Rynek transportowy w Polsce i Europie. Podsumowanie 2023. Prognozy 2024“.

Z mojej perspektywy jako pracodawcy najtrudniejsza w 2023 r. była zmiana wynagrodzeń kierowców, którą wniósł Pakiet Mobilności. To wyzwanie wymagające finansowo, szczególnie w obliczu spadku zapotrzebowania na transport. Ładunków jest bowiem mniej, ceny spadają, na co mają wpływ gorsza koniunktura gospodarki w Niemczech i wzrost konkurencji. Pamiętajmy także, że wielu przewoźników obsługujących wcześniej rynki wschodnie przerzuciło się na transport po terenie UE. Mamy więc więcej dostępnych mocy przewozowych, mniej zleceń, a więc siłą rzeczy – niższe stawki. 

Duże utrudnienie to również niemiecki maut – szczególnie niekorzystny dla posiadaczy floty LNG. Dlaczego? Podwyżka myta dla samochodów ciężarowych, diesli z normą Euro 6, wynosi 86%. Dla pojazdów napędzanych skroplonym gazem ziemnym ta zmiana będzie de facto wyższa, bardziej odczuwalna, ponieważ wcześniej były one zwolnione z opłat. A teraz  bez okresu przejściowego właściciele takich ciężarówek muszą płacić od razu wyższe stawki. 

Jeszcze w 2022 r. – ze względu na sytuację polityczną – ceny gazu były bardzo wysokie, o czym wspominaliśmy w ubiegłorocznym raporcie. Oznaczało to stratę pieniędzy, którą mieliśmy nadzieję sobie długofalowo zrekompensować. Tymczasem decyzja UE właściwie pogrzebała te plany i chyba zamroziła dążenia firm chcących prowadzić biznes w kierunku ekologii, dopóki nie pojawi się jakaś alternatywa. Takie podejście do wdrażania przyszłościowych rozwiązań może mieć dalsze, negatywne konsekwencje. Zakładając inwestycje w alternatywne paliwo przyjęliśmy, że to kwestia rozwojowa na kolejne 15 lat, niekoniecznie 5. 

Teraz patrzymy na samochody elektryczne. Wiele firm nauczonych doświadczeniem z LNG, może nie chcieć ich wdrażać w obawie o niepewność tej inwestycji. Choć ja akurat uważam, że jeśli jedna rzecz nie wyszła, nie oznacza to wcale, że kolejną ideę spotka ten sam los. Warto być na bieżąco. Biznes transportowy trzeba rozpatrywać nie w kontekście tygodni i miesięcy, ale lat. Mamy teraz kolejny ciężki rok za sobą i podobny zapewne przed nami. Ciężko jest w dzisiejszym świecie cokolwiek przewidywać, natomiast takie kryzysy jak obecny zdarzają się co pewien czas i należy wliczyć w działalność 2 słabsze lata, zanim nadejdzie gospodarcza odwilż. Część firm z naszej branży będzie miała problemy z utrzymaniem, ale Ci którzy przetrwają trudny czas staną się silniejsi. 

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play