Skip to main content

Transport rośnie. Potwierdza to liczba zleceń na Trans.eu

3 min. czytania

Od początku br. rośnie liczba zleceń na rynku transportowym w Unii Europejskiej. Trend wydaje się trwały, bo potwierdzają go także wyniki za kwiecień 2024. Jak wynika z danych Platformy Trans.eu, rośnie liczba transportów dwustronnych, a także przewozów kabotażowych i cross-trade.

Porównując dane ubiegłoroczne (kwiecień 2023 do kwietnia 2024) wzrosty są naprawdę imponujące. Jak zwracają uwagę eksperci rynku TSL, to efekt odbicia od słabych wyników ubiegłorocznych, kiedy Europa stanęła na progu recesji. W UE spada także inflacja, więc konsumenci chętniej ruszyli na zakupy. W większości kierunków rośnie liczba ofert przewozowych. Przykładowo na trasie z Belgii do Niemiec wzrost kwiecień do kwietnia wyniósł 67,8%, a z Francji do Niemiec 36,4%. 

Dane potwierdzają większą liczbę zleceń w każdym segmencie rynku transportowego: zarówno dla busów (32.5%), jak i przewozów drobnicowych (60,4%) oraz całopojazdowych (74,3%). Z niewielkimi wyjątkami wzrasta także zainteresowanie klientów transportami dwustronnymi (bilateralnymi). Dla przykładu z Polski do Niderlandów o 89,8%, z Serbii do Austrii o 206,5%, z Rumunii do Czech o 64,7% oraz z Bułgarii do Belgii o 940%. Oczywiście nie wszędzie wzrosty są tak imponujące, ale trend wzrostowy jest widoczny od początku roku.    

Co daje nadzieję, z głębokiej zapaści zdaje się wracać także gospodarka niemiecka. Szczególnie wysoko wzrosła liczba transportów do sąsiedniej Polski (88,5%), Austrii (52,4%), a także Belgii (39%). Rośnie także liczba zleceń w drugą stronę: np. z Niderlandów do Niemiec o 70,4%, a z Polski o 92,8%. Na niektórych kierunkach spada wprawdzie transport do Włoch (np. z Rumunii o 52,8%), ale np. liczba tras Francja – Włochy wzrosła o 42,3%, a ogólna liczba przewozów cross-trade we Włoszech o 38,7%.

W całej Europie rosną nie tylko przewozy kabotażowe (ograniczone przez Pakiet Mobilności i stagnację gospodarczą w UE), ale także transport cross-trade. Dla przewozów w UE jest on bardzo ważny, bo stanowił przed stagnacją blisko 30% wszystkich transportów międzynarodowych. Na terenie Hiszpanii Platforma odnotowała aż 70,6% więcej przewozów w porównaniu do kwietnia 2023 r., na terenie Belgii 54,6%, a w Niemczech blisko 41%. 

Warto także podkreślić, że wzrastają także przewozy z Wielkiej Brytanii, które po Brexicie zostały mocno ograniczone. Transporty do Niemiec wzrosły o 30,4%, do Francji o 26,5%, a do Polski o 52,1%.  

Liczba zleceń transportowych pojawiających się na Platformie Trans.eu stale wzrasta. Miesięcznie pojawia się 9,5 miliona nowych ofert. Warto skorzystać z ożywienia na rynku transportowym, zarejestrować się na Platformie i pozyskać nowych klientów. 

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play