Skip to main content

Jak zadbać o płynność finansową w transporcie?

6 min. czytania

Aby ograniczyć niepotrzebne wydatki, trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Firmy transportowe dopiero się tego uczą. Podsumowanie webinaru.

Firmy transportowe znalazły się obecnie w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wobec rosnących kosztów działalności, silnej konkurencji oraz malejących stawek przewozowych muszą przede wszystkim zadbać o zachowanie płynności finansowej. Jak to robić skutecznie, jak kontrolować koszty i zapewnić bezpieczeństwo biznesu doradzali eksperci podczas webinaru przygotowanego przez Trans.eu Group. 

Worek kosztów

Bieżąca weryfikacja kosztów, sprawdzanie kontrahentów i zapisów w umowach, to ważne elementy każdego biznesu transportowego. Równie ważny jest także stały monitoring należności, a w razie potrzeby skorzystanie ze wsparcia firmy windykacyjnej. Niestety, często okazuje się, że przedsiębiorcy nie wiedzą, gdzie ponoszą niepotrzebne wydatki. Zobacz narzędzie pozwalające ograniczać koszty

Zawsze pytam przewoźnika o worek kosztów, czyli proszę księgowość o podsumowanie leasingów, wydatków na paliwo, kosztów osobowych, itd. Potem przyglądam się, gdzie ucieka najwięcej środków, jakie koszty generują poszczególne pojazdy.

mówi Beniamin Matecki, konsultant branży TSL, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem menedżerskim.  

Specjaliści łańcuchów dostaw zwracają uwagę, że fundamentem do oceny wydatków firmy transportowej jest ewidencja kosztów każdego pojazdu oraz kierowcy. Okazuje się, że często przedsiębiorcy tego nie robią, niewłaściwie planują trasy, skutkiem czego jest powiększanie strat. Warto policzyć koszty pojazdu oraz kierowcy w przeliczeniu na przejechany kilometr. Wtedy łatwiej jest ocenić rentowność podjętego zlecenia. 


Przejrzysta umowa 

Nie zawsze też sprawdza się przekonanie, że ,,jeżeli samochód nie jeździ, to nie zarabia’’.

Czasami decyzja o tym, aby zostawić niektóre ciężarówki na parkingu jest racjonalna. Stojący samochód – nawet jeśli jeszcze jest w leasingu – kosztuje tylko ratę leasingową. Tymczasem samochód jeżdżący generuje dodatkowo koszty kierowcy, paliwa i opłaty drogowe. Na te wszystkie koszty przewoźnik potrzebuje odpowiednio wysokiego przychodu.

zwraca uwagę Beniamin Matecki.

Ale dbałość o zachowanie płynności finansowej zaczyna się już w momencie zawarcia umowy przewozowej. Chociaż dzisiaj to zleceniodawcy dyktują warunki współpracy, umowę należy zawsze negocjować, aby zapewnić klarowne zasady realizacji zlecenia i minimalizację ryzyka. Przed podpisaniem umowy trzeba jeszcze sprawdzić wiarygodność przyszłego kontrahenta.  Tutaj można pobrać poradnik dotyczący weryfikacji zleceniodawców. 

Ważne jest unikanie współpracy ze zleceniodawcą, który stosuje niekorzystne zapisy w zleceniach, co może prowadzić do niepotrzebnych kosztów lub sporów.

radzi Kamil Nowak, dyrektor sprzedaży w firmie Transcash.eu, która zajmuje się obsługą finansową sektora transportowego. 


Dywersyfikacja, kredyty w różnych bankach

Ponieważ płatności spływają zwykle po sześćdziesięciu dniach, niezbędne jest korzystanie z różnych form finansowania. Do najpopularniejszych należą kredyt obrotowy, faktoring, leasing oraz skonto, czyli obniżenie ceny w zamian za szybszą płatność. Właściwie dobrane finansowanie decyduje o zachowaniu cash flow w najtrudniejszych dla przewoźnika momentach. Przy drastycznym spadku ilości zleceń albo przy nierzetelnym płatniku trzeba bowiem dysponować środkami na bieżącą działalność.   

Finansowanie musi być dopasowane do potrzeb przedsiębiorcy. Jeśli firma transportowa chce finansowania pojedynczych faktur, to lepszy wydaje się mikrofaktoring, w pozostałych przypadkach korzystniejszy wydaje się pełny faktoring. W kontekście umów faktoringowych wskazane jest także przeanalizowanie klauzul dotyczących stawek prowizji, opłat dodatkowych za zwiększenie limitu, itp 

dodaje Kamil Nowak z Transcash.eu. 

Eksperci przekonują także, że ważna jest dywersyfikacja finansowania, np. wykorzystanie faktoringu, ale także kredytu obrotowego. Bank może jednak cofnąć kredytowanie albo obniżyć wysokość dostępnego limitu. Co wtedy? Dobrze korzystać jednocześnie z kredytowania w innym banku. To legalne działanie, które pomoże zachować płynność w trudnym momencie. 

Zachowanie płynności finansowej. Krok po kroku

 • Dobra umowa. Weryfikacja zleceniodawcy oraz unikanie niejasnych zapisów pozwoli przewoźnikowi bezpieczniej rozpocząć współpracę z załadowcą. 
 • Bieżący monitoring płatności. Wypracowane procedury wewnątrz firmy ograniczą liczbę przeterminowanych płatności. Wysyłanie informacji o zbliżającym się terminie płatności, kontakt e-mailowy, potem telefoniczny, wysłanie wezwania do zapłaty, następnie wezwania przedsądowego – zwiększają szansę na odzyskanie należności. 
 • Skuteczna windykacja. Podczas odzyskiwania środków najważniejszym kryterium jest czas. Jeśli zleceniodawca nadal uchyla się od płatności, należy niezwłocznie podjąć działania poprzez firmę windykacyjną. Albo za pośrednictwem kancelarii prawnej złożyć wniosek do sądu. 
 • Rzetelna analiza kosztów. Bez audytu dokonanego samodzielnie albo z pomocą niezależnego eksperta trudno jest poznać prawdziwą sytuację firmy. Niezbędna jest analiza rentowności, w której trzeba przyjrzeć się największym źródłom kosztów oraz przychodów. Rzetelny audyt wskaże potencjalne źródła oszczędności. 
 • Reorganizacja zamiast restrukturyzacji. Jeśli firma straciła płynność finansową należy bez wahania podjąć działania naprawcze. Nie wszystkie ciężarówki muszą zawsze jeździć, czasami lepiej zostawić część floty na placu, aby nie generować dodatkowych kosztów. Restrukturyzacja firmy to ostateczność, bo odbywa się na drodze sądowej i nierzadko trwa latami.  
 • Lepsze planowanie tras. Trzeba lepiej planować pracę ciężarówek i kierowców, aby ograniczać wydatki, a zachować zyski. Przewoźnik nie powinien podejmować zleceń za wszelką cenę. Warto korzystać z narzędzi, które proponuje np. giełda Trans.eu, aby ograniczyć liczbę nierentownych zleceń. 
 • Korzystanie z narzędzi giełdy transportowej ogranicza ryzyko podjęcia nietrafnej decyzji i utratę płynności finansowej. Na Platformie Trans.eu pojawia się miesięcznie około 9.5 miliona zleceń, dzięki czemu można sprawnie podjąć zlecenie u wiarygodnego kontrahenta. 

Jak zadbać o płynność finansową w transporcie? Kontrola kosztów i bezpieczeństwo biznesu 

 • ✅ Najczęstsze błędy przewoźników, które prowadzą do zapaści finansowej.
 • ✅ Jak sprawdzić wiarygodność potencjalnego kontrahenta.
 • ✅ Faktoring dla transportu. Na co zwracać uwagę w umowach faktoringowych? 
 • ✅ Źródła finansowania dla branży TSL (kredyt, faktoring, leasing, s-konto).  
 • ✅ Jak prawidłowo liczyć koszty w firmie transportowej (utrzymanie floty, planowanie tras, inne).  
 • ✅ Jak przeprowadzić skuteczną windykację przeterminowanych wierzytelności. 
  ✅ Czy kredyt obrotowy to pułapka czy dźwignia finansowa?  
 • ✅ Restrukturyzacja czy reorganizacja firmy w branży TSL?   

Prelegenci: 

Kamil Nowak Head of Sales w firmie Transcash.eu, gdzie odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu strategii sprzedażowej oraz nadzoruje efektywność działań handlowych. 

Beniamin D. Matecki Niezależny konsultant branży TSL zajmujący się  zmianami organizacyjnymi w przedsiębiorstwach spedycyjnych, transportowych i logistycznych. 

Prowadzenie:

Marek Szymański
Dziennikarz, ekspert ds. treści w Trans.eu Group. Od 20 lat zajmuje się branżą TSL, był m.in. redaktorem naczelnym czasopisma Eurologistics. 

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play