Skip to main content

3 najważniejsze zasady bezpiecznego kabotażu

5 min. czytania

Bezpieczeństwo w transporcie dotyka wielu aspektów. Od wyboru rzetelnego kontrahenta, przez podział zadań przy załadunku i rozładunku, odpowiednie zabezpieczenie towaru, przestrzeganie przepisów drogowych w trakcie wykonywania zlecenia, aż po spełnianie wszystkich regulacji prawnych dotyczących konkretnego rodzaju przewozu. Zagadnienia te dotyczą również kabotaży. Jak je wykonywać poprawnie i przede wszystkim bezpiecznie?

Zasada numer 1 – zweryfikuj swojego kontrahenta

To uniwersalna zasada, każdego przedsiębiorcy. Wpływa na poczucie bezpieczeństwa i kontrolę nad firmą, czyli fundamenty prowadzenia działalności. Nawiązując nową współpracę na rynku transportowym należy pamiętać o:

 • Sprawdzeniu siedziby firmy (chociażby za pomocą map google) i danych kontaktowych;
 • Zweryfikowaniu strony internetowej i kanałów w mediach społecznościowych;
 • Otrzymaniu dokumentu potwierdzającego rodzaj prowadzonej działalności;
 • Przejrzeniu referencji;
 • Zaciągnięciu informacji z wywiadowni i publicznych rejestrów gospodarczych;
 • Zapoznaniu się z ocenami i opiniami na temat potencjalnego kontrahenta na giełdzie transportowej.
 • Przeczytaj też: Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta z Polski? oraz Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta z Niemiec?

Dla Trans.eu bezpieczeństwo jest wartością kluczową, dlatego każda firma przed dołączeniem do giełdy musi przejść przez proces autoryzacji.

Nie można jednak zapominać, że Platforma to przede wszystkim społeczność, która jest wyposażona w odpowiednie narzędzia, by wzajemnie sobie pomagać. Dlatego też każdy użytkownik ma możliwość wystawiania ocen i opinii na temat współpracy ze swoim kontrahentem

Zasada numer 2 – zadbaj o jasny podział obowiązków 

Jedne z najczęstszych przyczyn nieporozumień pomiędzy przewoźnikiem a zleceniodawcą, to sytuacje do jakich dochodzi na załadunku i rozładunku. Jak można im zapobiec?

Przede wszystkim należy zadbać o formalności: właściwe uzupełnienie zlecenia i listu przewozowego, które wyraźnie określają podział obowiązków. To kluczowe w przypadku uszkodzenia towaru i sporu pomiędzy stronami. 

W zleceniu powinny się znaleźć: 

 • ✅ dane nadawcy i przewoźnika;
 • ✅ dokładne miejsce załadunku i rozładunku;
 • ✅ daty załadunku i rozładunku;
 • ✅ rodzaj przewożonego towaru z określeniem jego wagi brutto, ilości, rozmiarów i sposobu pakowania;
 • ✅ rodzaj użytego pojazdu — przewoźnik jest zobowiązany użyć samochodów dostosowanych do specyfiki przesyłki;
 • ✅ kwota przewoźnego.

Należy pamiętać, że jeżeli w zleceniu nie jest wyraźnie określone, kto odpowiada za załadunek i rozładunek, to przyjmuje się, że jest to obowiązek zleceniodawcy

W takim wypadku warto uczulić kierowcę, żeby nie podejmował się pomocy na rozładunku, ponieważ w jeśli towar ulegnie uszkodzeniu, konsekwencje może ponieść nie tylko on, ale również jego pracodawca.

W przewozie towaru, a co za tym idzie w przypadku potencjalnej, spornej sytuacji najważniejszym dokumentem jest list przewozowy. Ten dokument określa faktyczne informacje dotyczące realizacji zlecenia. Powinien zawierać:

 • ✅ dane nadawcy i przewoźnika;
 • ✅ faktyczne miejsce załadunku i rozładunku;
 • ✅ faktyczną datę przeprowadzenia załadunku i rozładunku;
 • ✅ rzeczywistą ilość i rodzaj załadowanego i rozładowanego towaru.

WAŻNE: Sprawdzenie stanu towaru (głównie: ilości, wagi, cech), a także opakowania należy do kompetencji przewoźnika. W wypadku zastrzeżeń powinien koniecznie uwzględnić je w liście przewozowym.

Zasada nr 3 – przestrzegaj przepisów unijnych

Przewozy kabotażowe to jedne z najbardziej opłacalnych i najpopularniejszych form transportu międzynarodowego. Na terenie Unii Europejskiej i EFTA podlegają regulacjom Pakietu Mobilności, które:

 • 👉 zezwalają na wykonanie 3 przewozów kabotażowych w ciągu 7 dni
 • 👉 nakazują 4-dniową przerwę pomiędzy kolejnymi kabotażami w tym samym kraju (przerwa liczona jest od zakończenia ostatniego przewozu kabotażowego).

Aby nie popełnić błędu w kalkulacjach należy pamiętać, że liczba listów przewozowych = liczba kabotaży.

Za nieprzestrzeganie tych przepisów grożą kary pieniężne dla spedytora i załadowcy – różne w zależności od państwa na jakim terenie są wykonywane. Ponadto ich przekroczenie uznawane jest za  niedozwolony transport towarów, co oznacza, że jeśli przewoźnik poniesie szkodę w trakcie przewozu, nie może liczyć na wypłacenie ubezpieczenia. 

Należy jednak pamiętać, że po wykonaniu 3 kabotaży na terenie danego kraju, w trakcie 4-dniowej przerwy można wykonywać przewozy cross-trade, lub kabotaże w sąsiednim państwie i w ten sposób optymalizować pracę kierowców.

Potrzebujesz więcej informacji? Wszystko o Pakiecie Mobilności znajdziesz TUTAJ

Wykorzystaj wzrost ofert kabotażowych na Trans.eu

Kabotaże to doskonały sposób na rozwinięcie możliwości operacyjnych firmy, lepsze wykorzystanie przestrzeni ładunkowej i przede wszystkim – na zwiększenie zysków. Szukając zleceniodawców w Unii Europejskiej, warto wziąć pod uwagę, że na bezpieczeństwie zależy obu stronom. Dlatego aby ułatwić sobie dotarcie do kontrahentów warto uzupełniając profil na Trans.eu o informacje o firmie, oraz potrzebne dokumenty i licencje. Szczególnie w okresie spektakularnego wzrostu liczby ofert na trasach międzynarodowych na naszej giełdzie!

Zarabiaj więcej na kabotażach

Nie czekaj, zarejestruj się już teraz!

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play