Skip to main content

Kabotaż a cross-trade – różnice i podobieństwa

3 min. czytania

Kabotaż i cross-trade to jedne z najpopularniejszych form transportu drogowego towarów na terenie Unii Europejskiej. Są bardzo atrakcyjne ze względów logistycznych i finansowych. Czym różnią się między sobą, jakim normom podlegają i jak optymalnie je planować?

Kabotaż i cross-trade – definicja i różnice

Kabotaż i cross-trade to przewozy, które są wykonywane poza terenem państwa, w którym zarejestrowana jest firma transportowa, przy czym:

 • 👉 kabotaż to transport rozpoczęty i zakończony na terenie jednego państwa
 • 👉 cross-trade to transport pomiędzy państwami;

Przykłady:

 • 👉 Kierowca firmy zarejestrowanej na terenie Polski, po rozładunku towaru np. w Niemczech, dokonuje w tym państwie kolejnego załadunku, transportu i rozładunku.
 • Czyli po dokonaniu pierwszego transportu z Polski do Niemiec (przewozu bilateralnego), kierowca wykonuje kabotaż.
 • Przeczytaj też: Przewozy kabotażowe. Dlaczego warto je podejmować?
 • 👉 Kierowca firmy zarejestrowanej na terenie Polski, po rozładunku towaru np. w Niemczech, dokonuje w tym państwie kolejnego załadunku, ale przewozi towar do innego kraju, w którym następuje rozładunek, np. do Francji.
 • Inaczej mówiąc, po wykonaniu transportu z Polski do Niemiec (przewozu bilateralnego), kierowca dostarcza ładunek z Niemiec do Francji, czyli wykonuje cross-trade.

Wykorzystaj SPEKTAKULARNY WZROST OFERT na trasach międzynarodowych!

Dołącz do Trans.eu i zarabiaj na kabotażu i cross-trade

Sprawdź, na jakich kierunkach czekają na Ciebie najlepsze frachty! 

Przeczytaj: Wykorzystaj spektakularny wzrost ofert na Trans.eu

Kabotaż i cross-trade a Pakiet Mobilności

To co łączy kabotaż i cross-trade, to podleganie tym samym przepisom Pakietu Mobilności – unijnym regulacjom w zakresie transportu drogowego. Najważniejsze z nich dotyczą:

 • ✅ zakresu delegowania pracownikówkierowcę należy zgłosić w systemie IMI;0
 • ✅ Obowiązkowi powrotu do bazy co 8 tygodni (pojazdy o DMC do i pow. 3,5 t.);
 • ✅ Obowiązkowi wypłacania kierowcy minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje na terenie państwa, w którym wykonuje kabotaż lub cross-trade. Należy pamiętać, że jeżeli w danym kraju istnieją przepisy o płacy minimalnej, ale równolegle zawarte są porozumienia lub układy zbiorowe, które wyznaczają stawkę branżową (sektorową/taką samą), to właśnie ona będzie brana pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia kierowcy. 

Potrzebujesz więcej informacji? Wszystko o Pakiecie Mobilności znajdziesz TUTAJ

Jak połączyć kabotaż i cross-trade

Prawo unijne zezwala na wykonanie 3 przewozów kabotażowych w ciągu 7 dni. Pakiet Mobilności nakłada dodatkowo obowiązek 4-dniowej przerwy pomiędzy kolejnymi kabotażami w tym samym kraju. Przerwa liczona jest od zakończenia ostatniego przewozu kabotażowego.

 • WAŻNE: W przewozach międzynarodowych za przewóz uznawana jest operacja przewozowa bazująca na jednym dokumencie przewozowym. Dlatego liczba listów przewozowych = liczba kabotaży.
 • Natomiast, jeśli mamy tego samego nadawcę, ale towar jest rozlokowany w trzech miejscach załadunku – to cały czas mówimy o jednej operacji kabotażowej. Sytuacja zmienia się, gdy chcemy załadować np. pół naczepy w Paryżu do Lyonu od jednego zleceniodawcy i kolejne pół naczepy z Paryża do Marsylii od zupełnie innego zleceniodawcy – w tym przypadku mamy już dwie operacje kabotażowe.

W związku z ograniczeniami jakie niosą ze sobą przepisy pakietu mobilności optymalnie jest łączyć przewozy kabotażowe i cross-trade. Unijne regulacje po wykonaniu 3 przewozów kabotażowych, nie zakazują bowiem wykonywać cross-trade’ów w okresie 4-dniowej przerwy.

Przykład:

 • Kierowca firmy zarejestrowanej w Polsce, wykonał trzy kabotaże na terenie Niemiec  (Monachium-Hamburg, Brema-Stuttgart, Stuttgart-Duisburg), po czym w ciągu kolejnych 4 dni dokonał transportów pomiędzy Niemcami a Niderlandami (Duisburg-Amsterdam), Niderlandami a Belgią (Amsterdam-Mons), oraz Belgią i Francją (Bruksela-Lion) – cross-trade.

Gdzie szukać ofert na trasach międzynarodowych?

Najpopularniejszymi sposobami na pozyskanie zlecenia na kabotaż lub cross-trade są: 

 • 👉 Podejmowanie ofert giełdzie transportowej, 
 • 👉 Współpraca ze spedycją,
 • 👉 Podpisanie stałego kontraktu z załadowcą. 

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, choć najbezpieczniejsza dla każdego przewoźnika jest dywersyfikacja źródeł frachtów, czyli podejmowanie ich różnymi sposobami. Z kolei największą elastyczność i dostęp do tysięcy ofert daje giełda transportowa. Na przykład Trans.eu liczba wystawianych frachtów wciąż rośnie, a w pierwszym kwartale 2024 była o 52% większa niż rok wcześniej! Jeśli chcesz uzyskać dostęp do setek tysięcy ofert międzynarodowych zarejestruj się już teraz!

Pojęcia, które warto znać:

Kabotaż – transport towarów na terenie wybranego państwa, w którym przewoźnik nie ma swojej zarejestrowanej siedziby. 

Cross-trade– transport towarów między dwoma krajami, w których przewoźnik nie ma swojej zarejestrowanej siedziby.

Przewóz bilateralny (dwustronny) – to transport międzynarodowy towarów do kraju siedziby, bądź z kraju siedziby przewoźnika

Tranzyt międzynarodowy – przewóz ładunków z jednego kraju do drugiego przez terytorium trzeciego.

Pakiet Mobilnościunijne regulacje prawne dotyczących transportu drogowego na terenie państw wspólnoty.

Masz pytanie?
Zadzwoń do nas:

+48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

Loads2GO!
Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

App StoreGoogle Play