Skip to main content

Litewski kontrahent pod lupą: kolejna odsłona poradnika Transcash

4 min. czytania

Polska i Litwa mają bliskie relacje gospodarcze oraz silne sektory transportowe. Na Litwie przychody z branży TSL stanowią aż 13% PKB, co plasuje kraj na pierwszym miejscu w Europie pod względem ilości przewożonych towarów przypadających na mieszkańca. Jeśli więc szukasz zagranicznych przewoźników jest duże prawdopodobieństwo, że natrafisz na litewskie firmy. W najnowszej odsłonie poradnika Transcash doradza, jak weryfikować przewoźników z tego kraju.

Trzecia część cyklu Transcash „Jak weryfikować kontrahentów z branży TSL?” jest poświęcona sprawdzaniu firm z Litwy. Najnowsza publikacja zawiera porady dotyczące metod i źródeł pozyskiwania informacji o litewskich przedsiębiorstwach, uwzględniając ich specyfikę i zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Osobna sekcja została poświęcona sposobom weryfikacji uprawnień litewskich przewoźników i spedytorów.

Litewska firma w sieci

Poradnik otwiera sekcja poświęcona samodzielnej weryfikacji kontrahenta z pomocą ogólnodostępnych źródeł. Firmowa strona internetowa, jej kanały społecznościowe czy grupy na Facebooku to źródła dostępne dla wszystkich, które pozwolą zweryfikować podstawowe informacje i zasięgnąć opinii o kontrahencie. Efekty takich poszukiwań warto jednak traktować z rezerwą i zweryfikować ewentualne negatywne opinie w inny sposób.

Firma na Litwie w pigułce

Działalność gospodarczą na Litwie można prowadzić pod wieloma postaciami, przy czym do najpopularniejszych należy litewski odpowiednik spółki z o.o., czyli spółka akcyjna typu zamkniętego (uždaroji akcinė bendrovė – UAB). Wybór tej formy pociąga za sobą konkretne zobowiązania. Spółka musi posiadać realną siedzibę na Litwie, a także konto bankowe w tamtejszym banku, na którym zdeponuje kapitał zakładowy. W przypadku zamkniętej spółki akcyjnej minimalny kapitał zakładowy to 2500 euro lub 25% wyższej kwoty, jednak nie mniej niż wspomniana wartość kapitału. Warto zauważyć, że w przypadku standardowej spółki akcyjnej minimalny kapitał zakładowy jest aż 10-krotnie wyższy.

Litewskie rejestry gospodarcze

Publiczne rejestry gospodarcze dostarczają podstawowych informacji na temat firm zarejestrowanych na terenie Republiki Litewskiej. Korzystanie z nich zazwyczaj jest bezpłatne, a także wygodne przez wzgląd na dodatkowe wersje językowe – jeden z nich jest dostępny nawet w języku polskim. Publiczne rejestry dostarczą pewnej wiedzy z oficjalnych źródeł, dlatego warto podjąć próbę skorzystania z ich zasobów. Do najważniejszych baz danych należą Litewski Rejestr Osób Prawnych (JURIDINIŲ ASMENŲ REGISTRAS), Litewski Katalog Przedsiębiorstw (Rekvizitai.LT) oraz Państwowy Inspektorat Skarbowy (VMI), których zawartość i działanie zostały opisane w poradniku.

Prywatne wywiadownie gospodarcze

Przeglądanie zasobów rejestrów publicznych może nastręczać problemów i nie zawsze daje pełen obraz działalności firmy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz bardziej pogłębionych informacji, możesz skorzystać z usług wywiadowni gospodarczych, które zweryfikuje firmę na Twoje zlecenie. W ich raportach szczególnie cenne są oceny formułowane na podstawie dostępnych informacji o firmie. Na ich podstawie wywiadownie szacują ryzyko współpracy z punktu widzenia niewypłacalności i pokazują je na skali, co jest jednoznaczną rekomendacją w sprawie potencjalnego partnera biznesowego.

Weryfikacje firmie z Litwy możesz zlecić wywiadowniom gospodarczym działającym w Polsce. W poradniku Transcash znalazły się te z nich, które posiadają przedstawicielstwa również na Litwie i dzięki temu gwarantują dostęp do najbardziej rzetelnych informacji.

Weryfikacja litewskiej firmy transportowej z branży TSL

Do sprawdzenia firmy przewozowej na Litwie służą przede wszystkim dokumenty, w tym licencje przewozowe, zezwolenia i certyfikaty. Legalność działalności litewskiego przewoźnika można sprawdzić u organu przyznającego stosowne uprawnienia, czyli w Państwowym Inspektoracie Transportu Drogowego, który podlega Ministrowi Transportu. Przy okazji zapytać można także o jego polisę OCP, która w przypadku niemieckich przewoźników jest obowiązkowa.

W weryfikacji spedytora pomocne są natomiast podmioty zrzeszające przedstawicieli branży spedycyjnej. Na Litwie działają organizacje i stowarzyszenia branżowe, które wspierają spedytorów, oferując szkolenia, certyfikacje oraz możliwość wymiany doświadczeń.

Sprawdź kontrahenta, zanim podpiszesz umowę

Niektórzy partnerzy biznesowi są nieocenieni nie tylko w czasach kryzysu. Aby ich pozyskać, warto dokładnie sprawdzić sytuację firmy przed podpisaniem umowy. Tylko w ten sposób można zwiększyć szanse na udaną i bezpieczną współpracę oraz zminimalizować ryzyko problemów i oszustw. Kolejna odsłona cyklu weryfikacyjnego Transcash dotyczyć będzie sprawdzaniu sytuacji kontrahenta z Francji.

  Napisz do nas:

  Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe.

  * Pola obowiązkowe

  Masz pytanie?
  Zadzwoń do nas:

  +48 71 734 17 00 Pn-Pt 7:00 – 17:00

  Loads2GO!
  Pobierz aplikację mobilną Loads2GO

  App StoreGoogle Play