Članak je deo izveštaja Transportno tržište 2024/2025. Zaključci, prognoze, izazovi. Trebate više informacija?
2024. godina, tačnije 21. avgust 2024. godine, trebalo je da bude prekretnica u pogledu mogućnosti korišćenja elektronskog tovarnog lista (e-CMR) širom Evrope. Ovo je sve zbog stupanja na snagu eFTI uredbe EU o elektronskim informacijama o transportu tereta – Electronic Freight Transport Information. Ali još uvek moramo da sačekamo punu primenu nove tehnologije.
To je zato što u praksi od 21. avgusta 2024. zemlje članice treba da sprovode aktivnosti na prilagođavanju nacionalnih propisa i sistema za implementaciju i verifikaciju elektronske verzije tovarnih lista i drugih transportnih dokumenata obuhvaćenih uredbom. Samo skoro 3 godine kasnije, odnosno 2027. godine (u ovom trenutku Evropska komisija označava K1 2027.), predstavnici pojedinih zemalja EU moraju biti spremni da primaju elektronske informacije o teretnom transportu. Tada se očekuje potpuno prihvatanje elektronskih transportnih dokumenata širom Evrope.
Nedostatak propisa
Odloženi su i rokovi za objavljivanje delegiranih i provedbenih akata koji se odnose na eFTI uredbu. Komisija je do danas objavila 2 akta, koji su dostupni na njenom sajtu. Jedan je takozvani provedbeni akt, koji ima za cilj da definiše jedinstvene procedure, pravila i tehničke specifikacije koje će se pridržavati nadležni organi zemalja EU za pristup informacijama o teretnom transportu putem eFTI platformi. Drugi je takozvani delegirani akt, koji uspostavlja jedinstveni eFTI skup podataka za automatsku razmenu informacija.
Međutim, još dva akta nisu mogla biti objavljena: izvršni akt – koji se odnosi na specifikacije za eFTI platforme i provajdere rešenja, i delegirani akt – kojim se utvrđuju pravila za sertifikaciju eFTI platformi i dobavljača rešenja. Njihovo objavljivanje je odloženo do sredine 2025. godine.
Ciljni model za prenos podataka o teretnom transportu je rad na sertifikovanim platformama, takozvanim eFTI platformama, od kojih se očekuje da garantuju sigurnost skladištenja i dostupnost podataka. Jednostavno rečeno, ako kompanija želi da koristi e-CMR, moraće da koristi spoljni sertifikovani sistem od dobavljača rešenja ili da sertifikuje sopstveni sistem.
eFTI platforme će morati da budu u mogućnosti da prenose podatke na takozvanu eFTI kapiju (tj. na sveobuhvatnu nacionalnu platformu koja će biti uspostavljena u svakoj zemlji članici). Okruženje će stoga morati da bude u potpunosti interoperabilno, tako da će za kompanije i dobavljače rešenja biti važno da koriste standardizovane formate za prenete transportne podatke.
Možete ostati na papiru
Dodatno ću podsetiti da neće kompanije, već predstavnici kontrolnih organa, morati da se pridržavaju odredbi eFTI uredbe. Ukoliko kompanije odluče da nastave da koriste papirnu dokumentaciju – prema propisu, moći će da zadrže takav obrazac. Ako, pak, pređu na elektronski oblik, kao što je tovarni list, onda će prilikom pregleda na putu vozač na mobilnom uređaju pokazati generisani QR kod sa jedinstvenim transportnim brojem. Ovaj broj će biti „ključ“ za relevantne podatke u bazama podataka dobavljača rešenja, preko kojih će tražene informacije u vezi sa transportom u pitanju biti dostupne..
Želim da istaknem da se eFTI uredba ne odnosi samo na podatke date u realizaciji drumskog saobraćaja. Uredba ima mnogo širi obim i primenjuje se i na druge vidove transporta (osim za pomorski, koji je predmet posebnih propisa). Dakle, govorimo o digitalizaciji gotovo celog saobraćaja.
Trenutno, oko 99% transportnih dokumenata koji se koriste u Evropi i dalje imaju papirnu formu, sa otprilike 500 miliona CMR (tovarnih listova) dokumenata koji se generiše godišnje. Papirni obrazac je i najčešći oblik dokumenata koji se odnose na robu koja se prevozi, kao što su carinske deklaracije i ADR potvrde, kao i druga dokumenta neophodna vozaču tokom prevoza, kao što su vozačka dozvola i potvrda o registraciji vozila. Konačno, i oni će biti digitalizovani prema eFTI regulativi..
eCMR regionalno za sada
U ovom trenutku u mnogim evropskim zemljama su u toku različite inicijative vezane za digitalizaciju transportnih dokumenata. Testiraju se različita rešenja koja su na kraju namenjena da nas približe ciljnom modelu kompatibilnom sa eFTI. Belgijanci, Nemci, Italijani i Španci su, na primer, veoma aktivni u tom pogledu. U Rumuniji, s druge strane, elektronski tovarni list je već nekoliko godina u širokoj upotrebi. Ni u Poljskoj ne manjka ovakvih inicijativa, koje imaju za cilj da preokrenu pravnu situaciju s jedne strane, a s druge da sprovedu pilot implementacije.