Stočarstvo je u procvatu u zemljama EU, tržištu koje je manje podloženo ekonomskim fluktacijama i krizama. Tokom protekle decenije, broj goveda, svinja, ovaca i koza je ostao stabilan, a broj živine je čak i povećan. Zbog razlika u cenama i troškova klanja, životinje se transportuju u različitim pravcima širom kontinenta.
Životinje u pokretu
Mlade svinje, namenjene daljem priplodu, iz Danske i Holandije uzgajaju se u Nemačkoj, gde je prerada mesa veoma razvijena. Nasuprot tome, goveda rođena u Francuskoj, Irskoj ili Litvaniji obično odrastaju kod španskih ili italijanskih uzgajivača pre nego što dođu do evropskih stolova. Proizvodnja goveđeg i telećeg mesa u Španiji i Italiji se u velikoj meri oslanja na farmere u drugim evropskim zemljama.
– Tovo je veoma skup posao, namenjen ljudima koji poznaju poljoprivrednu industriju. Morate kupiti skupu specijalizovanu poluprikolicu i ispuniti brojne sanitarne zahteve. U stvari, zahtevi su sve veći. Evropska komisija je upravo pripremila nacrt nove uredbe o ovom pitanju.
Grzegorz Chełminiak, potpredsednik Poljskog udruženja drumskih transporta Kujawsko-Pomorskie, koji vodi transportnu kompaniju koja se bavi transportom živih životinja.
Predložena uredba je trenutno u fazi internih diskusija u zemljama EU. Planirane promene su ozbiljne i, ukoliko stupe na snagu, poskupeće prevoz živih životinja. Nova rešenja, predložena pod uticajem organizacija za zaštitu životinja, tiču se smanjenja vremena transporta i termina prevoza. Komisija, na primer, predlaže da maksimalno vreme za prevoz životinja na klanje bude najviše devet sati, što je nerealno s obzirom na rigorozne fitosanitarne inspekcije.
Fiksne rute
Uprkos brojnim ograničenjima, prevoz životinja je i dalje profitabilan i relativno stabilan posao. Kao što je ranije pomenuto, troškovi uzgoja i klanja životinja variraju od zemlje do zemlje, tako da se životinje kreću širom Evrope. I pružaju fiksne rute prevoznicima. Kompanija Grzegorza Chełminiak se, na primer, u poslednje dve godine fokusirala na transport prasadi iz Danske. Prethodno je, kao i mnogi drugi prevoznici, prevozio i stoku i svinje u Rusiju i Kazahstan, ali su Ukrajinu svi ugovori sa Istokom zamrznuti.
Proizvođači se danas fokusiraju na evropska tržišta, ali se i poveaćavaju izvoz u zemlje Bliskog istoka. Rumunija prevozi veliki deo ovaca i koza u Jordan, Saudijsku Arabiju i Libiju, što pruža mogućnost transportnim kompanijama da dodatno zarade. Međutim, treba imati na umu da je tržište transporta životinja takođe podložno sezonskim fluktacijama. Italijani, na primer, okupljaju stoku od aprila do juna da bi popunili svoje nacionalne zalihe i obezbedili snabdevanje teletinom na prelazu u godinu, kada i domaća tražnja brzo raste..
Sanitarne dozvole
Da bi se bavili prevozom živih životinja potrebno je ispuniti niz uslova, što zahteva značajna ulaganja i dodatnu obuku vozača. Najvažnije od njih su sanitarne dozvole koje izdaju veterinarske službe pojedinih zemalja, npr. u slučaju Češke Republike to je Státní Veterinární Správa (State Veterinary Administration), a u Poljskoj je to okružni veterinar.
– Veterinar proverava dokumentaciju propisanu propisima i pregleda vozilo namenjeno za prevoz životinja. Kada se ispune svi uslovi, transportno preduzeće postaje ovlašćeni prevoznik i dozvola važi narednih 5 godina. Posebni zahtevi važe za prevoz životinja – objašnjava Waldemar Dmochowski, šef delegacije inspekcije drumskog saobraćaja u Łomżi, autor priručnika o transportu životinja upućenog inspektorima za puteve.
Veterinarska služba izdaje vozilu i svojevrsnu “zdravstvenu knjižicu”, potvrdu kojom se potvrđuje sposobnost kamiona da prevozi životinje u družem vremenskom periodu. Ovakva potvrda sadrži, između ostalog, podatke o površini tovarnog prostora, vrsti životinja koje se prevoze, kao i podatke o vremenskom roku za prevoz životinja. Takav dokument se izdaje na period od godinu dana.
Plan transporta
– Prevoz životinja zahteva niz uslova: zaštitu od meteoroloških uslova, adekvatnu površinu i visinu vozila, kao i čistoću. U slučaju putovanja u inostranstvo vozač mora imati plan puta koji sačini organizator prevoza. Prilikom prevoza životinja duđe od osam sati, kamiona treba da bude opremljen ventilacionim sistemom, sistemom upozorenja na temperaturu i spravnim sistemom za navodnjavanje – каже Waldemar Dmochowski.
Osnovni pravni dokument po kome se odvija transport životinja je Uredba Saveta (E3) br. 1/2005 od 22. decembra 2004. o zaštiti životinja tokom transporta i povezanih operacija. Nacionalno zakonodavstvo mora da bude u skladu sa ovom urednom, jer definiše odgovornosti svih strana uključenih u proces transporta životinja; organizatora transporta i vozača – čuvara životinja. Zakonom je zabranjen transport gravidnih životinja u završnoj fazi trudnoće i nedelju dana nakon porođaja, kao i veoma mladih životinja.
Prevoz živih životinja. Šta treba da znate?
✅ S obzirom da je potrošnja mesa i mlečnih proizvoda otporna na ekonomsku situaciju, prevoz životinja na klanje ili dalji uzgoj deluje kao stabilan posao.- ✅ Kupovina specijalizovane poluprikolice, npr. za prevoz mladih svinja, košta 160-170 hiljada evra. Stoga je potrebno na početku razmotriti veliku investiciju.
- ✅ Dozvola Uprave za veterinu za prevoz živih životinja izdaje se na period do pet godina, a sertifikat za kamiona se izdaje na godinu dana.
- ✅ Vozač mora imati dozvolu koja potvrđuje njegovu kvalifikaciju za prevoz živih životinja. Vozačka dozvola obuhvata prevoz konja, goveda, ovaca, koza, svinja i živine. Takav dokument od veterinarske uprave traži negovatelj životinja.
- ✅ Važno je zapamtiti da prilikom transporta živih životinja vozačko osoblje obično mora biti dvoje ljudi. Zamorni sanitarni pregledi i dezinfekcija vozila nakon isporuke onemogućavaju završetak porudžbine dok jedan vozač radi.
- ✅ Prevoz živih životinja je uvek jednosmeran. Pošto nema povratnog tereta, prevoznik mora da obezbedi da je vozarina dovoljno visoka.