Članak je deo izveštaja Transportno tržište 2024/2025. Zaključci, prognoze, izazovi. Trebate više informacija?
Transformacija košta
Jedan od najvećih izazova u tom pogledu su troškovi ulaganja u nove tehnologije.
Zahtevi za smanjenjem emisija, kao što je uvođenje električnih vozila ili korišćenje alternativnih goriva (LNG, biogas, HVO 100), podrazumevaju velike finansijske izdatke. Troškovi kupovine električnih vozila, kao i njihov mali domet i nedostatak adekvatne infrastrukture za punjenje, barijere su za mnoge kompanije, posebno za mala i srednja preduzeća.
Uprkos brojnim deklaracijama o ulaganjima u infrastrukturu, razvoju mreže punjača, stanica za alternativno gorivo ili intermodalne železnice u mnogim regionima Evrope, razvoj i dalje zaostaje. Kompanije često moraju same da traže rešenja, što dodatno povećava troškove njihovog poslovanja. Dodatni problem predstavljaju i razlike među zemljama EU u pristupu klimatskoj politici i vremenu implementacije propisa, a samim tim i finansijske podrške. Takve razlike, sa tako visokim troškovima, utiču na konkurentnost onih koji su uključeni u lanac snabdevanja.
Čini se da je uvođenje ESG izveštavanja korak u pravom smeru, pružajući priliku da se preispita prošlo ponašanje kompanija u smislu njihovog uticaja na životnu sredinu, društvo i upravljanje. Međutim, nedostatak jedinstvenih obrazaca za izvještavanje ostaje problem. Kao rezultat toga, svaka kompanija može usvojiti sopstvenu metodologiju izveštavanja, što dovodi do zabune, poteškoća u poređenju podataka i rizika od nepotpunog ili nedoslednog izveštavanja ključnih informacija.
Izveštavanje ima smisla
Doduše, zakonska obaveza nefinansijskog izveštavanja neće obuhvatiti sve kompanije u jednom trenutku, ali će svakako oni koji će biti pogođeni ovom obavezom očekivati da njihovi poslovni partneri učestvuju u procesu, a samim tim će se pojedini elementi izveštavanja proširiti prema drugim subjektima koji sarađuju. Ova prva faza ESG-a je doneta sa mnogo znakova pitanja, što zahteva vreme za standardizaciju i prilagođavanje standarda.
Drugi ključni problem u razumevanju klimatske politike je nizak nivo svesti i nedostatak odgovarajućeg obrazovanja. Klimatska politika, iako ambiciozna, nije uvek pravilno saopštena, što dovodi do otpora promenama i nerazumevanja njenih ciljeva.
ESG izveštavanje, uprkos početnoj konfuziji i mogućim optužbama za preteranu birokratiju, može da igra važnu ulogu u izgradnji svesti o klimi. Zahtevanje tačnog praćenja i izveštavanja o uticajima na životnu sredinu omogućiće kompanijama da bolje razumeju sopstvene postupke, kao i njihove posledice. Dugoročno, to može doprineti promeni stavova prema poslovanju i boljoj primeni principa održivosti.
Naša kompanija, kao svesni učesnik na transportnom tržištu, aktivno se razvija ka održivom razvoju. Jedan od ključnih elemenata ove strategije je razvoj intermodalnog transporta. Ovaj vid transporta je odlično rešenje za smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu i društvo, posebno kada ga upotpune vozila sa niskim i nultim emisijama u procesu tzv. prve i poslednje milje, što se dešava i kod nas. . Međutim, intermodalni transport, uprkos svojim prednostima, takođe je mnogo složeniji od tradicionalnog drumskog transporta.
Intermodalni transport zahteva infrastrukturu
Složenost ovog rešenja proizilazi iz potrebe da se uključi veći broj transportnih jedinica, kao što su kamioni, vozovi i pretovarni terminali. Ovakva struktura zahteva znatno više ulaganja, kako u infrastrukturu – razvoj terminala i železničkih veza – tako i u organizaciju celokupnog logističkog procesa. Prisustvo adekvatne železničke infrastrukture i terminala za pretovar na ključnim lokacijama je od suštinskog značaja za efikasno funkcionisanje intermodalnog transporta, što ostaje izazov u mnogim regionima. Da bi projekti ove vrste uspeli, od suštinskog je značaja angažovanje mnogih aktera – i kompanija i javnih institucija – kao i adekvatna finansijska podrška.
Uprkos brojnim izazovima i postojećim preprekama, evolucija transportnog sektora ka održivosti takođe donosi mogućnosti. Kompanije koje svoje poslovanje usklađuju sa zahtevima životne sredine mogu steći konkurentsku prednost privlačenjem kupaca koji će se sve više rukovoditi ESG principima pri izboru poslovnih partnera. Razvoj infrastrukture i povećanje ulaganja u zelene tehnologije tokom vremena trebalo bi da pomognu u smanjenju troškova i povećanju operativne efikasnosti.
Šta je sa hibridnim rešenjima?
Naša budućnost u transportu je neizbežna transformacija. U sprovođenju ovog procesa postoje veliki finansijski i organizacioni izazovi, pa su pravilno planiranje, saradnja između različitih aktera i obezbeđivanje finansijske podrške na lokalnom, nacionalnom i nivou EU ključni. Ništa manje važna u ovom procesu je pravilna komunikacija i edukacija – kako preduzeća tako i zaposlenih – kako bi se bolje razumeli ciljevi klimatske politike i kako ih postići.
Međutim, vredi zapamtiti da svi pravci koji se uzimaju u postizanju nulte emisije ugljenika ne izgledaju nedvosmisleno tačni. Vreme potrebno za postizanje ovih ciljeva i način implementacije ostaju diskutabilni. Stoga je ključan pristup zasnovan na hibridnim rešenjima koja kombinuju različite tehnologije i metode, omogućavajući efektivno prilagođavanje aktivnosti promenljivoj stvarnosti. Praktični pristup ovoj promeni, koji uključuje postepenu implementaciju zelenih rešenja i fleksibilnost za njihovo prilagođavanje, može da omogući ne samo da se uskladi, već i da se izgradi efikasniji i konkurentniji transportni sektor koji zadovoljava potrebe kupaca i životne sredine.